Hastane işletmelerine özgü firma değerleme yöntemleri ve bir hastane uygulaması
Firm valuation methods in hospitals and a hospital application
  1. Tez No: 218428
  2. Yazar: AYSU KURTULDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda işletmelerin amaçlarına bakıldığında `kar elde etmek' kavramının değişerek `firma değerini maksimum kılmak' olduğunu görmekteyiz. Bu durum sonucunda da `değere dayalı yönetim' kavramı ortaya çıkmıştır.Firma değerinin maksimum kılınabilmesi için yapılacak olan bütün çalışmalara temel oluşturmak amacıyla firmanın piyasa değerinin gerçeğe en yakın şekilde tespit edilmesi gerekmektedir.Üretim sektöründe uzun yıllardan beri tartışılan ve uygulanan değere dayalı yönetim ve firma değerinin tespiti kavramları son zamanlarda sağlık sektöründe de uygulanmaya başlanmıştır.Firma değerinin belirlenmesi kadar bu değere etki eden değişkenlerin belirlenmesi de önemlidir. Değer sürücüleri (value drivers) olarak tanımlanan bu değişkenler sağlık sektöründe diğer sektörlere göre farklılık göstermektedir ve daha belirsizdir.Gerçekleştirilen bu çalışmada, halka arz edilen bir hastanenin firma değeri çeşitli değerleme yöntemleriyle tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Referring to the objectives of enterprises in the recent years, we note that the concept of ?making profit? shifted towards ?maximizing the value of the enterprise?. As a result of this situation, the concept of ?value oriented management? aroused.To constitute a ground work for all studies concerning the maximization of the value of the firm, the market value of the enterprise has to be ascertained in a manner close to the actual situation.The concepts of management and ascertaining the value of the enterprises that has been argued for long years are initiated to be used in the health sector.As ascertainment of the value of the enterprise, determining the variables that influence this value is also essential. These variables which are defined as value drivers differ inside the health sector from other sectors and they are more equivocal.In this latest study, firm value of the hospital that offered to the public, is determined through various methods.