Otel işletmelerinin dış kaynak kullanım (outsourcing) düzeyleri (istanbul ilindeki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma)
The outsourcing levels of hotel managements (a research on in 4 and 5 star hotels)
- Tez No: 218454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TAYFUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde, farklı ürün ve hizmetlerin tüketicilerin beğenisine sunulması, varolan ürün ve hizmetlere yeni özelliklerin eklenmesi, gittikçe zorlaşan rekabet koşulları, eğitimli işsiz sayısındaki artış ve artan maliyetler işletmelerin yönetim anlayışlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu koşullar, işletmelerin yeni birtakım uygulamalara yönelmelerine neden olmuştur. Bu uygulamalardan bir tanesi dış kaynak kullanımıdır. Dış kaynak kullanımı işletmeleri esnek bir yapıya kavuşturarak amaçlarına ulaşmalarına yardımcı bir araç olmaktadır.Geçmişte büyük karlılıklarla çalışan otel işletmeleri son yıllarda bu karlılıklara ulaşamamakta ve artan rekabeti karşılamak ve karlılıklarını korumak amacı ile maliyetlerine ve satış verimliliğine odaklanmaktadır.Yaptığımız araştırmada, İstanbul'da yer alan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerin hangi faaliyetlerinde dış kaynak kullanma eğiliminde oldukları tespit edilmeye çalışılmış ve analiz sonuçlarına göre %68.5'inin dış kaynak kullandığı saptanmıştır. Otel işletmelerinin ortalama % 75'inden fazlasının maliyeti azaltmak, %50'sinin hız kazanmak, %42'sinin risk azaltmak gibi nedenlerle dış kaynaklardan faydalandıkları; %65'inin güvenlik, meydan ve oda temizliği, teknik servis, bahçe ve peyzaj hizmetlerinde dışarıdan kaynak satın aldıkları saptanmıştır. Ayrıca işletmelerimizin dışardan hizmet satın alırken en fazla karşılaştıkları sorunların kalitenin düşmesi, gizli bilgilerin rakiplerin eline geçmesi riski olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, representing different products and services to customers, adding new features to existing products and services, increasing quantity of the unemployed educated and rising costs are influencing enterprises management intelligence. These circumstances, causes to force enterprises to set of new applications. One of these applications is outsourcing. Lodging enterprises, whose profit margins used to be much higher in the past, have harder time to reach these profit margins today. In order to compete within the severe competition conditions and to protect their profitability, they have to focus on their costs and sales productivity.In our research we tried to find out which of the 4 and 5 star hotels in İstanbul use outsources in their operation. As a result of the analizes it is confirmed that 65.8% of the hotels use outsources; and over 75% of them benefit for reducing the cost, 50% for picking up speed, 42% for reducing the risk; and 65% of them buys outsources for securyty, houskeeping, technical service, gardening and landscating. Besides it is so clear that establishment can come across risks and the most common risks in buying outsources are that: quality level may be decrease and the rivals may get the private information.