Anasınıfına devam eden çocukların duygusal zeka ve sosyal uyum becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Investigation of the relation between the emotional quotient and social adaptation skills of the children going to pre-school classes
- Tez No: 218473
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma anasınıfına devam eden çocukların duygusal zeka ve sosyal uyum becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini alt ve üst sosyo ekonomik düzeydeki ilköğretim okullarının, anasınıfına devam eden çocuklar arasından tesadüfi olarak seçilen, 266 çocuk, bu çocukların anne ya da babaları ve öğretmenleri oluşturmuştur. Çocukların duygusal zekalarını belirlemek için ?Sullivan Çocuklar İçin Duygusal Zeka Ölçeği?, ?Sullivan Öğretmenler İçin Çocukların Duygusal Zekasını Değerlendirme Ölçeği? ve çocukların sosyal uyum ve becerilerini ölçmek için ?Sosyal Uyum ve Beceri Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, duygusal zeka ve sosyal uyum becerileri arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür (P0,05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relation Between the Emotional Quotient and Social Adaptation Skills of The Children Going To Pre-School ClassesThis study is related to the investigation of the relation between theemotional quotient and the social adaptation skills of age going to pre-school classes. The sample of the research was constituted by 266 randomly selected students from the pre-school classes of the primary schools together with their parents and teachers. The emotional quotient of the children was determined with the use of ?Sullivan emotional quotient Scale for the Children? and ?Sullivan Evaluation Emotional Quotient of Children Scale for the Teachers. The social adaptation skills of the children were measured with ?Social Adaptation and Skills Scale?.There was a positive correlation between the emotional quotient of the children and their social adaptation skills (P0,05).