Türk yükseköğretiminde öğretim elemanlarının Bologna süreci kapsamındaki uygulamalara ilişkin görüşleri
The opinions of faculty members on application for bologna process in Turkish higher education
  1. Tez No: 218487
  2. Yazar: G. YASEMİN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Araştırmada, Ankara'daki dört kamu ve altı vakıf üniversitesinde görevli öğretim elemanlarının üniversitelerindeki Bologna Süreci kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin görüşleri tespit edilmiştir.Araştırmanın hedef evrenini, Ankara genelinde kamu ve vakıf üniversitelerin mühendislik, fen-edebiyat ve eğitim fakültelerinde 2006?2007 eğitim öğretim yılında hali hazırda tam gün statüde görev yapan 3781 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tamamına ulaşma güçlüğünden dolayı 575 öğretim elemanından oluşan bir örneklem seçilmiştir. Uygulanan anketlerin % 71.5'i geri dönmüştür. Öğretim elemanlarının görüşlerinin analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistiklerin yanında, ikili karşılaştırmalarda t-testi, üç ya da daha fazla kategorili değişkenlere göre karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada varılan sonuçlardan bazıları aşağıda özetlenmiştir:1.Üniversitelerin Bologna süreci kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin olarak öğretim elemanlarının bilgi eksiklikleri bulunmakta ve sürecin yeterince anlaşılamadığı görülmektedir.2.Öğretim elemanlarının görüşlerine göre üniversitelerde daha çok geleneksel anlamda eğitim-öğretim ve araştırma gibi işlevler yerine getirilmekte, Bologna Süreci'ne ilişkin etkin çalışmalar ve uygulamalar yeterince gerçekleştirilememektedir.3.Öğretim elemanlarının unvanlarındaki ilerlemeye ve yaşlarındaki artışa bağlı olarak Bologna Süreci uygulamalarının gerçekleştirilme düzeyine ilişkin algıları olumsuzlaşmaktadır. Genç öğretim elemanları uygulamalara ilişkin daha olumlu düşünmektedirler. Bununla birlikte, kadın öğretim elemanları erkeklere oranla uygulamaların gerçekleştirilme düzeyini daha yüksek değerlendirmişlerdir.4.Öğretim elemanlarının görüşleri fakülte türüne göre değişiklik göstermiştir. Mühendislik ve fen-edebiyat fakülteleri, Bologna Süreci kapsamındaki uygulamaları gerçekleştirme konusunda eğitim fakültelerine göre daha başarılıdırlar.5.Öğretim elemanlarının görüşleri çalıştıkları üniversite türüne göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Bologna uygulamalarının vakıf üniversitelerinde daha yüksek düzeyde gerçekleştirildiği görülmektedir.Araştırmanın sonucunda Türk yükseköğretim sisteminde Bologna Süreci kapsamındaki uygulamaların geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research addressed the question asked to faculty members from four state and six foundation universities in Ankara concerning how the Bologna Process is progressing in their individual respective universities.The study population consisted of 3781 faculty members from the faculties of Art and Sciences, Education and Engineering within various universities in Ankara. Participants were the faculty members working at their universities during the two semesters in 2006/2007 educational year. Out of this population, 575 were selected as the study sample by using the stratified sampling method. A self developed questionaire was used to gather data. In data analysis, means and standart deviation were the descriptive statistics; t-test and ANOVA were the inferential statistics. The differences among groups were tested at the significant level of .05.The findings of the study can be summarized as follows:1.Faculty members had insufficient information on the applications of Bologna Process and they were not properly convinced by this process.2.Universities in study sample performed more effectively using traditional ways and methods like education or research rather than application of Bologna Process.3.Older faculty members with higher positions more negatively perceived the process than the younger ones. Female faculty members perceived the applications of Bologna Process more positively than the males.4.The Bologna Process was performed better in the fields of Engineering, Art and Science compared to the field of Education.5.The opinions of faculty members vary depending on the type of university. The application of the Bologna Process has been more succesful in higher levels in foundation universities.This research advises on how to effectively implement the Bologna Process within the Turkish Higher Education System.