Performans değerlendirme yöntemi olarak 360 derece gerbildirim sürecinin orta kademe yöneticilerin iş başarısna olan etkisi: 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The effect of 360 degree feedback performance evaluation process on the achievement of middle level managers: an application of in 5-star accommodation establishments
  1. Tez No: 218489
  2. Yazar: DERYA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE TUNÇ HUSSEİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmada performans değerlendirme yöntemi olarak 360 derece geribildirim sürecinin orta kademe yöneticilerin iş başarısına olan etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın uygulama alanını Türkiye'de 5 büyük ilde (Antalya, İstanbul, Muğla, Ankara, İzmir) faaliyet gösteren turizm işletme belgeli 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmuştur.Bu araştırmada turizm işletme belgeli 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan orta kademe yöneticilere yönelik olarak hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Uygulanan anketin birinci bölümünde 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 578 orta kademe yöneticinin demografik özellikleri, ikinci bölümünde ise; 360 derece geribildirim yönteminin 578 orta kademe yöneticinin iş başarısına etkilerini ortaya koyan ölçütlere ilişkin sorular yer almaktadır.Araştırmada, performans değerlendirme yöntemlerinin iş başarısına etkisi kapsamında, 360 derece geribildirim sürecinin geleneksel performans değerlendirme yöntemlerine göre etkinliğinin ne ölçüde farklılaştığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda 360 derece geribildirim süreci kapsamında ele alınan 7 boyutun (Liderlik, Görevi Yönetme, Değişime Uyabilmek, İletişim, İnsan İlişkileri, Sonuç Üretme, Personeli Yetiştirme ve Geliştirme); 360 derece geribildirim yöntemini uygulayan orta kademe yöneticilerin iş başarısında daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study sets out to reveal the effect of 360 degree feedback performance evaluation process on the achievement of middle-level managers. To serve this purpose, 5-star establishments with tourism certification and operating in 5 major provinces (Antalya, İstanbul, Muğla, Ankara, İzmir) made up the application field of the study.A questionnaire form was applied to those employed at 5-star hotels in 578 middle-level posts. In the first part of the questionnaire was comprised of demographic information and the second part accommodates the question items related to the effect of 360 degree performance evaluation process on the achievement of 578 middle-level managers.The study aims to determine to what extent the 360 degree feedback performance evaluation process differentiate compared to traditional performance evaluation processes within the context of job achievement. The results of the study suggest that 7 dimensions considered within 360 degree feedback performance evaluation process (leadership, task performance, adaptation to change, communication, human relations, creating output, employee training and development) were found to be more effective in the job performances of the middle-level managers.