Ortaöğretim ikinci sınıf öğrencilerinde görülen yazılı anlatım bozuklukları ve bu bozuklukların giderilmesi için çeşitli öneriler
The expression problems in grade 2 students of secondary school and various recommendations for recovery of them
- Tez No: 218494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ortaöğretim ikinci sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerini tespit etmek ve hangi anlatım bozukluğunun ne oranda görüldüğünü belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma, 2006?2007 eğitim-öğretim yılında Ankara'dan seçilen 5 ortaöğretim okulunun 10.sınıf kısmında gerçekleştirilmiştir.Araştırma örneklemini oluşturan 228 öğrencinin yazılı anlatım kâğıtları tespit edilen 20 alt problem dâhilinde değerlendirilmiştir. Yazılı anlatım çalışması yaptırılan öğrencilerin dersine giren Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine yazılı anlatım bozukluklarının sebeplerini belirleme ölçeği ve görüşme formu uygulanmıştır.Araştırma sonucuna göre öğrencilerde en fazla görülen anlatım bozuklukları gereksiz sözcük kullanımı ( % 33), yapısal yanlışlıklardan kaynaklanan hatalar ( %29) ve cümlenin ögeleri arasındaki uyumsuzluk (%24)'tur.Öğrencilerde en az görülen anlatım bozuklukları ise; karşılaştırma ya da sıralama yanlışları (% 0,43), ek-eylem eksikliği (% 0,87) ve çelişen sözlerin aynı ifadede kullanılması ( %1,31)'dır.Anlama dayalı anlatım bozukluklarının genel ortalaması % 10,25; dil bilgisiyle ilgili anlatım bozukluklarının genel ortalaması % 10,91'dir.Öğrencilerin yazılı anlatım kâğıtlarında görülen anlatım bozukluklarından yola çıkılarak bu bozuklukların en aza indirilmesi için nelerin yapılabileceği ile ilgili öneriler sunulmuştur.Elde edilen bulgulara göre araştırma sahamıza giren öğrencilerin yazılı anlatım becerileri yeterli düzeyde değildir. Hâlbuki ortaöğretim ikinci sınıf düzeyine gelmiş bir öğrenci kendisini rahat, güzel, eksiksiz ve doğru bir şekilde ifade etme becerisini kazanmış olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study conducted to fix the written expressing skills of the grade 2 students of secondary school and to identify the rate of expressing problems was realized in 10th class section of 5 selected secondary schools in Ankara in 2006-2007 Academic Year.The written expressing papers of 228 students constituting the sampling of the study were evaluated in respect to the determined 20 sub-problem. The Scale to discover the reasons behind expressing problems and interview forms were applied to the Turkish Language and Literature Teachers teaching the students having problems in written expression.According to the results of the study, the mostly seen expression problems are use of unnecessary vocabulary (33%), errors arising from structural mistakes (29%) and disagreement of sentence components.(%24)The least seen expression problems are comparison or sequencing errors (0,43%), supplementary-verb missing 0,87%) and use of conflicting vocabulary in the same expression (1,31%).General average of the expressing problems based on comprehension is 10,25% and general average of the expression problems related to grammar knowledge is 10,91%.According to the findings, the written expression skills of the students falling within our study field is not at adequate level. A student of grade two in Secondary school should have gained the skill of self-expressing easily, properly and correctly.