İlköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersinde beyin fırtınası tekniğiyle kavram öğretiminin öğrencilerin akademik başarı düzeylerine etkisi
The effect of concept teaching by brain storming technique on academic achievement of 6th grade level of students for elementary social science education
- Tez No: 218495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanların en önemli özelliklerden biri, soyutlama ya¬pabilme yeteneğine sahip oluşlarıdır. İnsan zihni dışarıdan aldığı izlenimleri soyut temsilcilerine; -sembol ve kavramlara dönüştürecek şekilde yapılmıştır.Zihnimiz, çeşitli nesne, olay, fikir ve davranışların ortak yönlerini bula¬rak, onları kategorilere ayırır, sınıflandırır. Kavramlar, ortak özellikleri olan nesne, olay, fikir ve davranışların oluşturduğu bu sınıflamaların soyut temsilci¬leridir.İlköğretim Sosyal Bilgiler derslerinin temel amacı, öğrencilerin yaşadıkları toplumu bir bütün olarak algılamalarını ve benimsemelerini sağlamaktır. Sosyal Bilgiler dersinde kavram öğretimi öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimleri için çok önemlidir.Bu çalışmada, 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde yer alan en çok kullanılan kavramlar arasından seçilmiş bazı kavramların akademik başarı düzeyine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan 40 tane kavram seçilmiştir. Bu kavramlarla ilgili olarak, öğrencilere uygulanmak üzere 40 soruluk bir başarı testi hazırlanmıştır.Hazırlanan başarı testi, Ankara ili Altındağ ilçesinde yer alan Halil Naci Mıhçıoğlu İlköğretim Okulunda, 60 ilköğretim 6. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Başarı testinin değerlendirilmesiyle şu sonuçlara ulaşılmıştır:Tezde yer alan kavramlar henüz formal bir eğitim ortamında öğretimi yapılmamış olan kavramlardır. Bütün çocukların kavramlara ilişkin bilgileri çevreden edindikleri ve özel ilgilerinden kaynaklanan bir birikimdir. Deney grubu ve kontrol grubunun birbirine göre durumları yapılan analizle benzer bulunmuştur. Öntest sonuçlarına göre deney grubunun aritmetik ortalaması 9.76, kontrol grubununki ise 9.26 olarak tespit edilmiştir. Yani her iki grup hazırbulunuşluk yönünden benzeşiktir.Okulda yapılan öğretim sonucu öğrencilerin kavramları bilme düzeylerinde anlamlı bir artış olmuştur. Beyin Fırtınası Tekniği'nin uygulandığı deney grubunun son testteki puan ortalaması 36.52'ye, Anlatım Yöntemi'nin uygulandığı kontrol grubunun son testteki puan ortalaması 21.27'ye çıkmıştır.Yani okulda gerçekleştirilen formal eğitim öğrencilerin kavramları öğrenmelerine katkıda bulunmuştur. Puan artışlarının miktarı öğretim sürecinde kullanılan teknikten ve yöntemden etkilenmiştir. Buna göre Beyin Fırtınası Tekniği 6. sınıf Sosyal Bilgiler konularında yer alan kavramların öğretiminde Anlatım Yöntemi'nden daha etkili olmuştur.Hazırlanan başarı testi, Ankara ili Altındağ ilçesinde yer alan Halil Naci Mıhçıoğlu İlköğretim Okulunda, 60 ilköğretim 6. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Başarı testinin değerlendirilmesiyle şu sonuçlara ulaşılmıştır:Tezde yer alan kavramlar henüz formal bir eğitim ortamında öğretimi yapılmamış olan kavramlardır. Bütün çocukların kavramlara ilişkin bilgileri çevreden edindikleri ve özel ilgilerinden kaynaklanan bir birikimdir. Deney grubu ve kontrol grubunun birbirine göre durumları yapılan analizle benzer bulunmuştur. Öntest sonuçlarına göre deney grubunun aritmetik ortalaması 9.76, kontrol grubununki ise 9.26 olarak tespit edilmiştir. Yani her iki grup hazırbulunuşluk yönünden benzeşiktir.Okulda yapılan öğretim sonucu öğrencilerin kavramları bilme düzeylerinde anlamlı bir artış olmuştur. Beyin Fırtınası Tekniği'nin uygulandığı deney grubunun son testteki puan ortalaması 36.52'ye, Anlatım Yöntemi'nin uygulandığı kontrol grubunun son testteki puan ortalaması 21.27'ye çıkmıştır.Yani okulda gerçekleştirilen formal eğitim öğrencilerin kavramları öğrenmelerine katkıda bulunmuştur. Puan artışlarının miktarı öğretim sürecinde kullanılan teknikten ve yöntemden etkilenmiştir. Buna göre Beyin Fırtınası Tekniği 6. sınıf Sosyal Bilgiler konularında yer alan kavramların öğretiminde Anlatım Yöntemi'nden daha etkili olmuştur.ÖZETİnsanların en önemli özelliklerden biri, soyutlama ya¬pabilme yeteneğine sahip oluşlarıdır. İnsan zihni dışarıdan aldığı izlenimleri soyut temsilcilerine; -sembol ve kavramlara dönüştürecek şekilde yapılmıştır.Zihnimiz, çeşitli nesne, olay, fikir ve davranışların ortak yönlerini bula¬rak, onları kategorilere ayırır, sınıflandırır. Kavramlar, ortak özellikleri olan nesne, olay, fikir ve davranışların oluşturduğu bu sınıflamaların soyut temsilci¬leridir.İlköğretim Sosyal Bilgiler derslerinin temel amacı, öğrencilerin yaşadıkları toplumu bir bütün olarak algılamalarını ve benimsemelerini sağlamaktır. Sosyal Bilgiler dersinde kavram öğretimi öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimleri için çok önemlidir.Bu çalışmada, 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde yer alan en çok kullanılan kavramlar arasından seçilmiş bazı kavramların akademik başarı düzeyine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan 40 tane kavram seçilmiştir. Bu kavramlarla ilgili olarak, öğrencilere uygulanmak üzere 40 soruluk bir başarı testi hazırlanmıştır.Hazırlanan başarı testi, Ankara ili Altındağ ilçesinde yer alan Halil Naci Mıhçıoğlu İlköğretim Okulunda, 60 ilköğretim 6. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Başarı testinin değerlendirilmesiyle şu sonuçlara ulaşılmıştır:Tezde yer alan kavramlar henüz formal bir eğitim ortamında öğretimi yapılmamış olan kavramlardır. Bütün çocukların kavramlara ilişkin bilgileri çevreden edindikleri ve özel ilgilerinden kaynaklanan bir birikimdir. Deney grubu ve kontrol grubunun birbirine göre durumları yapılan analizle benzer bulunmuştur. Öntest sonuçlarına göre deney grubunun aritmetik ortalaması 9.76, kontrol grubununki ise 9.26 olarak tespit edilmiştir. Yani her iki grup hazırbulunuşluk yönünden benzeşiktir.Okulda yapılan öğretim sonucu öğrencilerin kavramları bilme düzeylerinde anlamlı bir artış olmuştur. Beyin Fırtınası Tekniği'nin uygulandığı deney grubunun son testteki puan ortalaması 36.52'ye, Anlatım Yöntemi'nin uygulandığı kontrol grubunun son testteki puan ortalaması 21.27'ye çıkmıştır.Yani okulda gerçekleştirilen formal eğitim öğrencilerin kavramları öğrenmelerine katkıda bulunmuştur. Puan artışlarının miktarı öğretim sürecinde kullanılan teknikten ve yöntemden etkilenmiştir. Buna göre Beyin Fırtınası Tekniği 6. sınıf Sosyal Bilgiler konularında yer alan kavramların öğretiminde Anlatım Yöntemi'nden daha etkili olmuştur.ÖZETİnsanların en önemli özelliklerden biri, soyutlama ya¬pabilme yeteneğine sahip oluşlarıdır. İnsan zihni dışarıdan aldığı izlenimleri soyut temsilcilerine; -sembol ve kavramlara dönüştürecek şekilde yapılmıştır.Zihnimiz, çeşitli nesne, olay, fikir ve davranışların ortak yönlerini bula¬rak, onları kategorilere ayırır, sınıflandırır. Kavramlar, ortak özellikleri olan nesne, olay, fikir ve davranışların oluşturduğu bu sınıflamaların soyut temsilci¬leridir.İlköğretim Sosyal Bilgiler derslerinin temel amacı, öğrencilerin yaşadıkları toplumu bir bütün olarak algılamalarını ve benimsemelerini sağlamaktır. Sosyal Bilgiler dersinde kavram öğretimi öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimleri için çok önemlidir.Bu çalışmada, 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde yer alan en çok kullanılan kavramlar arasından seçilmiş bazı kavramların akademik başarı düzeyine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan 40 tane kavram seçilmiştir. Bu kavramlarla ilgili olarak, öğrencilere uygulanmak üzere 40 soruluk bir başarı testi hazırlanmıştır.Hazırlanan başarı testi, Ankara ili Altındağ ilçesinde yer alan Halil Naci Mıhçıoğlu İlköğretim Okulunda, 60 ilköğretim 6. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Başarı testinin değerlendirilmesiyle şu sonuçlara ulaşılmıştır:Tezde yer alan kavramlar henüz formal bir eğitim ortamında öğretimi yapılmamış olan kavramlardır. Bütün çocukların kavramlara ilişkin bilgileri çevreden edindikleri ve özel ilgilerinden kaynaklanan bir birikimdir. Deney grubu ve kontrol grubunun birbirine göre durumları yapılan analizle benzer bulunmuştur. Öntest sonuçlarına göre deney grubunun aritmetik ortalaması 9.76, kontrol grubununki ise 9.26 olarak tespit edilmiştir. Yani her iki grup hazırbulunuşluk yönünden benzeşiktir.Okulda yapılan öğretim sonucu öğrencilerin kavramları bilme düzeylerinde anlamlı bir artış olmuştur. Beyin Fırtınası Tekniği'nin uygulandığı deney grubunun son testteki puan ortalaması 36.52'ye, Anlatım Yöntemi'nin uygulandığı kontrol grubunun son testteki puan ortalaması 21.27'ye çıkmıştır.Yani okulda gerçekleştirilen formal eğitim öğrencilerin kavramları öğrenmelerine katkıda bulunmuştur. Puan artışlarının miktarı öğretim sürecinde kullanılan teknikten ve yöntemden etkilenmiştir. Buna göre Beyin Fırtınası Tekniği 6. sınıf Sosyal Bilgiler konularında yer alan kavramların öğretiminde Anlatım Yöntemi'nden daha etkili olmuştur.İnsanların en önemli özelliklerden biri, soyutlama ya¬pabilme yeteneğine sahip oluşlarıdır. İnsan zihni dışarıdan aldığı izlenimleri soyut temsilcilerine; -sembol ve kavramlara dönüştürecek şekilde yapılmıştır.Zihnimiz, çeşitli nesne, olay, fikir ve davranışların ortak yönlerini bula¬rak, onları kategorilere ayırır, sınıflandırır. Kavramlar, ortak özellikleri olan nesne, olay, fikir ve davranışların oluşturduğu bu sınıflamaların soyut temsilci¬leridir.İlköğretim Sosyal Bilgiler derslerinin temel amacı, öğrencilerin yaşadıkları toplumu bir bütün olarak algılamalarını ve benimsemelerini sağlamaktır. Sosyal Bilgiler dersinde kavram öğretimi öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimleri için çok önemlidir.Bu çalışmada, 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde yer alan en çok kullanılan kavramlar arasından seçilmiş bazı kavramların akademik başarı düzeyine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan 40 tane kavram seçilmiştir. Bu kavramlarla ilgili olarak, öğrencilere uygulanmak üzere 40 soruluk bir başarı testi hazırlanmıştır.Hazırlanan başarı testi, Ankara ili Altındağ ilçesinde yer alan Halil Naci Mıhçıoğlu İlköğretim Okulunda, 60 ilköğretim 6. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Başarı testinin değerlendirilmesiyle şu sonuçlara ulaşılmıştır:Tezde yer alan kavramlar henüz formal bir eğitim ortamında öğretimi yapılmamış olan kavramlardır. Bütün çocukların kavramlara ilişkin bilgileri çevreden edindikleri ve özel ilgilerinden kaynaklanan bir birikimdir. Deney grubu ve kontrol grubunun birbirine göre durumları yapılan analizle benzer bulunmuştur. Öntest sonuçlarına göre deney grubunun aritmetik ortalaması 9.76, kontrol grubununki ise 9.26 olarak tespit edilmiştir. Yani her iki grup hazırbulunuşluk yönünden benzeşiktir.Okulda yapılan öğretim sonucu öğrencilerin kavramları bilme düzeylerinde anlamlı bir artış olmuştur. Beyin Fırtınası Tekniği'nin uygulandığı deney grubunun son testteki puan ortalaması 36.52'ye, Anlatım Yöntemi'nin uygulandığı kontrol grubunun son testteki puan ortalaması 21.27'ye çıkmıştır.Yani okulda gerçekleştirilen formal eğitim öğrencilerin kavramları öğrenmelerine katkıda bulunmuştur. Puan artışlarının miktarı öğretim sürecinde kullanılan teknikten ve yöntemden etkilenmiştir. Buna göre Beyin Fırtınası Tekniği 6. sınıf Sosyal Bilgiler konularında yer alan kavramların öğretiminde Anlatım Yöntemi'nden daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the important characteristics of people is to have making abstract abelity. The human mind has been made the impressions which take from outside to abstract presenters, symbols and concepts by changing.Our mind categorizes, classifies various objects, events, ideas and behaviours by finding their common styles. The concepts are the abstract presenters of classifications which form the common objects, events, ideas and behaviours.The main aim of Elementary education Social Studies lessons is to provide perceiving and assimilating the society which students live in as a whole. Teaching concepts in Social Studies lesson is very important for students? social and academic developments.In this study it has been tried to find the effect of some chosen concepts at sixth grade social ınformation lesson to the level of success. In this aim direction; 40 concepts has been chosen that places at the sixth grade Social Studies lesson book. Concerned with these concepts, a success test with 40 questions has been prepared to students for carrying out.The prepared success test has been carried out the 60 Elementary sixth grade students in Halil Naci Mıhçıoğlu Elementary School where locates in Ankara, Altındağ. These results have been reached by evaluating the success test:The concepts place in thesis are the concepts which haven?t been made their teaching in a formal education atmosphere yet. All students? knowledge about concepts is an accumulation which comes from environment and their special interests.The test and control groups condition according to them has been found same by making analysis. According to pre test results; It has been determined that the test group?s aritmetic average is 9.76, but the control group average is 9.26. Namely all two groups are resemble each other in the way of being ready.The result of teaching at school there has been a meaningful increase among children about the level of knowing concepts. The test group?s last test average is 36.52 who uses the Brain Storm technique and the control group?s last test average is 21.27 who uses Telling method. Namely the formal education which is made in school has helped the students to learn the concepts. The amount of mark increases are effected by the technique and method while teaching period. According to this the Brain Storm Technique has been more effective than Telling Method while teaching the concepts at the sixth grade Social Studies lesson.