Beş yıldızlı otel işletmelerinde satış geliştirme faaliyetleri ve bu faaliyetlere yönelik eğitim planlaması (Antalya ve Florida örneği)
Sales improvement activities in five star hotels and education planning for these activities (Antalya and Florida example)
  1. Tez No: 218496
  2. Yazar: FUNDA PİRİNÇCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Satış geliştirme; halkla ilişkiler ve reklamın dışında kalan, malın satışını arttırmaya yönelik yürütülen çalışmalardan daha çok, ara sıra görülen sergiler, fuarlar, gösteriler, eğlenceler ve malın kullanışını ya da işleyişini açıklayan pazarlama faaliyetleridir. Bu çalışmada satış geliştirme faaliyetlerinin otel işletmelerindeki uygulamalarını görmek, Antalya ve Florida bölgelerinde faaliyet gösteren 5 yıldızlı otel isletmeleri arasında uygulama açısından farklılıkların ve benzerliklerin ortaya konulması amaçlanmıştır.Çalışmanın önemi, kapsam ve sınırlılıkları belirlendikten sonra kuramsal ve kavramsal çerçevede; otel işletmeleri ve pazarlama kavramı ele alındıktan sonra satış geliştirme kavramı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Araştırmanın verileri anket yoluyla Antalya (90) ve Florida (9)' da faaliyet gösteren toplam 99 otelden elde edilmiştir. Elde edilen verilerin yüzde ve frekansları alınarak çapraz tablolar oluşturulmuş ve iki bölge arasında farklılık olup olmadığına bakılmıştır.Buna göre; Antalya ve Florida'daki oteller arasında aidiyet durumları, turist profilleri ve konaklama süreleri, oda satış teknikleri, müşteri ve aracılara yönelik kullandıkları satış teşvikleri, karşılaşılan problemler arasında büyük farkların olduğu, satış geliştirme faaliyetlerini uyguladıkları dönemler, yurt dışında kullandıkları satış geliştirme faaliyetleri, bütçelerinden ayırdıkları paylar, bütçenin belirlenmesini etkileyen faktörler, müşterilerle ilgili topladıkları bilgiler gibi konularda ise benzerlikler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sales improvement, other than public relations and advertisement, is more than sales improvement work and it includes occasional exhibits, fairs, demonstrations, entertainment and marketing activities which explain product process or usage. In this study, it has been intended to put forth the observations of applications of sales improvement activities and especially to present similarities and differences of applications in five star hotels operating in Antalya and Florida regions.Initially, importance, scope and limitations of the study were determined then hotel facilities and marketing concepts were considered from theoretical and conceptual perspective and finally sales improvement concept was explained in detail. Research data were collected by use of surveys from 99 hotels operating in Antalya(90) and Florida(9) regions. Percentages and frequencies of acquired data were determined to tabulate cross tables and to determine differences and similarities between two regions.Results of the study indicated that, the hotels in Antalya and Florida have big differences in ownership conditions, tourist profiles, length of stay, room sales strategies, sales promotions for customers and mediators, and problems faced while hotels have similarities in time periods of sales improvement activities, out of country sales improvement activities, budget allocation, factors affecting budget determination, and gathered information related to customers.