Futbol seyircilerinin spor alanlarındaki saldırganlık davranışları hakkında betimsel bir çalışma (Kırşehir ili örneği)
At last times this is seen that the increase of fans and holigan situations brings along aggressive behaviours
- Tez No: 218498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son zamanlarda spor müsabakalarında, taraftarlarda fanatiklik ve holiganlık durumlarının artışı saldırganlık davranışlarının da artmasını beraberinde getirdiği görülmektedir. Bunun sonucunda spordaki barışçı iklim yerini şiddete bırakmakta ve spordaki estetiklik kaybolmaktadır. Bu anlamda spor alanlarındaki saldırganlık davranışlarının sebeplerinin belirlenmesi ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi önem kazanmaktadır. Bu araştırmada da Kırşehir ili ve ilçelerinde bulunan futbol taraftarlarının saldırganlık davranışı hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi ve sporda şiddet olaylarının önlenmesine yönelik önerileriler de bulunulması amaçlanılmıştır.Araştırmada Kırşehir ilindeki futbol seyircilerinin saldırganlık davranışları hakkındaki görüşleri ile yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, mesleği, gibi değişkenler açısından bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada betimsel (survey) yöntemi kullanılmış ve veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada sınırlandırılmış evren kullanılmış ve 2006?2007 futbol sezonunda 2.lig B kategorisinde mücadele eden Kırşehir Spor ile Tokat Spor arasında oynanan (15.02.2007) müsabakada, 481 Kırşehir Spor seyircisi çalışma örneklemini oluşturmuştur. Seyircilerin spor alanlarındaki saldırganlık davranışları hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ve iki boyuttan oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formunun geçerlilik çalışmaları yapılmıştır. Seyircilerin spor alanlarındaki saldırganlık davranışları hakkındaki görüşlerinin belirlenmesinde frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( ) ve standart sapma (ss) değerleri belirlenerek bulgular kısmı oluşturulmuştur. Ayrıca seyircilerin saldırganlık davranışları ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde One-Way ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) ve t testi analiz sonuçlarından yararlanılmıştır.Araştırma bulguları sonucunda; seyircilerin spor müsabakalarına gitme sebeplerinin çoğunlukla takımını izleyip destek verme ve ilgilerinden kaynaklandığı, spor müsabakalarında tahrik eden unsurların başında takımın kötü oynaması ve hakem davranışları olduğu, medyada sunulan programlardaki eleştiriler seyirciler üzerinde saldırganlık olaylarının artmasını sağladığı, seyircilerin büyük çoğunluğunun sporda saldırganlık ve şiddet olaylarını önlemeye yönelik yürürlükteki bulunan yasaları bilmediği, saldırganlık davranışında bulunmayan seyirciler yürürlükteki yasalardan haberdar oldukları gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ayrıca saldırganlık olaylarına katılan seyircilerin spor müsabakalarında en fazla oranla küfür ve sözlü saldırı olaylarına daha sonrada saha içine yabancı madde atma olaylarına katılmakta oldukları görülmektedir. Müsabaka öncesi, esnasında veya sonrasında saldırganlık olaylarına katılıp katılmama durumları seyircilerin meslek gruplarına göre değişmekte olup işçi, serbest meslek, işsiz ve öğrencilerin memurlara göre müsabaka öncesi, esnasında veya sonrasında saldırganlık olaylarına daha fazla katılmaktadırlar. Seyircilerin mutlu bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirmemeleri de onların müsabaka öncesi, esnasında veya sonrasında saldırganlık olaylarına katılma durumlarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
At last times this is seen that the increase of fans and holigan situations brings along aggressive behaviours. At a result of this the fiarplay leave its place to violence and the esthetic in sports is being to be lost. Due to this describing the reasons of aggressive behaviours and developing solution offers to this problem is being to become very important. In this research determining the opinions about the aggressive behaviours of futball audience in Kırşehir and in the administrative districts of Kırşehir and giving offers about preventing the violence events in sports are aimed.In this research this is investigated that if there is a relation between the audience opinion?s about aggressive behaviours and the variables like age, sex, income level, education level, occupation. The survey method is used and data is obtained by this survey. In this research definite universe set is used and the 481 audience of football clubs which are in Kırşehir Spor and Tokat Spor in the 2006-2007 football season create the sample set. The survey form with two dimension which aims to determine the opinions about the aggressive behaviours of futball audience at sport areas and developed by the researcher is used. The validity of survey form whis is developed by the researcher was done. While determining the opinions about the aggressive behaviours of football audience at sport areas the frequency (f), percent (%), arithmethic average ( ) and standart deviation (ss) will be the data of the research. Moreover to determine the relation between aggressive behaviours of futball audience and indeperdent variables One-Way ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) and T-test are used.At a result of the research the reasons of going to football matches are generally to watch the match and to support their team. The bad football of their teams and bad management of refree are resulted aggressive behaviours of audience, the critics at tv programs about football increase the aggressive behaviours of audience, some of the audience do not know the laws which is to prevent the violence and the audience who do not exhibit aggressive behaviours know these laws. The audience with aggressive behaviours mostly swear and use bad words and rarely they throw materials to the football areas. There is a relation between joining the violence events before the mathch, during the match, after the match and the audience ocuupations. Workers, tradesmen, unemployees join violence events more than officers. Also having a bad childhood and youth effects joining the severitv events at the football areas.