Okul şarkılarının gitar ile eşliklenmesinde örnek bir model
A model for accompanying school songs through guitar
- Tez No: 218499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul şarkılarının gitar ile eşliklenmesinde, eşliklerin nasıl yapılacağının belirlenmesidir. Araştırma, müzik eğitiminde kullanılan okul şarkılarının gitar ile eşliklenmesinde, eşliklerin nasıl yapılacağını belirlemeye yönelik betimsel bir araştırmadır.Araştırmada, okul şarkılarının gitar ile eşliklenmesi için, eşlik modelleri geliştirilirken, belgesel tarama tekniklerine başvurulmuş bu yolla ?L Bosman-Harmony for Guitar, Rodrıguez ARENAS-La Escuela De La Guıtarra Libro-1, Rodrıguez ARENAS-La Escuela De La Guıtarra Libro-3, Walter Götze-Leichtes Gitarrenspiel Heft II, Carcassi Method for the Guitar, F. Carulli-Metodo Completo per Chitarra? metod ve kitapları taranmış, okul şarkılarının eşliklenmesinde kullanılacak yöntem, teknik ve modeller belirlenerek, olması gereken durum ortaya konmuş ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.Şarkıların ezgisel ve armonik çözümlemesi, eşlik partisindeki akorların birbirlerine bağlanması, ezginin ritmik yapısına ve üslubuna uygun eşlik figürleri bulunması ve eşlik modellerinin oluşturulması ile ayrıca çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the ways to accompany school songs through guitar. It is a descriptive study towards determining the ways to accompany songs used in music education through guitar.In the study, literature review technique was used in developing accompanying techniques. The method books entitled ?L Bosman-Harmony for Guitar, Rodrıguez ARENAS-La Escuela De La Guıtarra Libro-1, Rodrıguez ARENAS-La Escuela De La Guıtarra Libro-3, Walter Götze-Leichtes Gitarrenspiel Heft II, Carcassi Method for the Guitar, F. Carulli-Metodo Completo per Chitarra? were analyzed and appropriate accompaniment techniques were also determined. Some suggestions for possible solutions were made.The melodic and harmonic analyses of the songs were made. Voice leading of the accompaniment parts and suitable accompaniments for the rhythmic structure of the melodies were taken into consideration in developing accompaniment models and for the solutions..