Değişen değerlerin sportif katılıma etkisi
The effect of varying values on attending sport activities
- Tez No: 218497
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, değişen değerlerin bayan sporcuların spor yapma ve spor yaşamlarını sürdürmeleri üzerindeki etkisinin tespit edilmesi; sporcuların ne tür toplumsal, kişisel, ailevi ve ekonomik değişim süreçleri yaşadıklarını ve bu değişimin spor yaşamları üzerinde nasıl etkileri olduğuna ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir.Araştırmanın evrenini, ulusal düzeyde müsabakalara katılmış veya katılmakta olan bayan sporcular, örneklem grubunu ise, ulusal düzeyde müsabakalara katılmış veya katılmakta olan Ankara bölgesindeki 99 bayan sporcu oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanmış 38 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 15.00 istatistik programı kullanılarak işleme alınmıştır. Tanımlayıcı veriler için yüzde ve frekans dağılımlar kullanılmış, karşılaştırmalarda ise ki-kare testleri kullanılarak, %95 güven aralığı ve 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmada, güvenirlik düzeylerini test etmek için, içsel tutarlılığı sınamada kullanılan Cronbach Alpha katsayısına bakılmış ve toplam iç tutarlılık katsayısı .55 olarak hesaplanmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre; bayan sporcuların ailelerinin spor yaşamları üzerinde etkisinin çok önemli olduğu, ailelerinin ve çevrelerin spor ile ilgili değerlerinin değiştiğini bu değişimde bayan sporcuların kazanmış oldukları başarıların payının çok büyük olduğu söylenebilir. Ailelerin eğitim düzeyleri ile sporla ilgili tutumları arasında bir ilişki bulunmadığı ama toplumsal anlamda yaşanan değişikliklerden etkilendikleri söylenebilir. Ayrıca bayan sporcuların da zaman içersinde spor yapma amaçları ile ilgili değerlerinin değiştiğini bu değişimin spor yapma yıllarıyla paralellik gösterdiği saptanmıştır. Sporcuların çevresel şartlarında da zaman içersinde değişikler yaşanmış, bu değişiklerden olumlu etkilenmelerinin yanı sıra halen daha metropol ve kentlerde spor saha vb. alanlarının yetersiz kaldığı, bu durumun sporcuları olumsuz yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to detect the effect of the varying values on the sportswomen?s doing sport and pursueing their sport lives, which of the social,personal, family based, economic change processes they have and the views how this change affects their sport lives.The universe of the research consists of the spotswomen who attended and have been attending the national competitions and the sample group consists of 99 sportwomen of Ankara region who attended and have been attending national competitions.The data have been collected by a survey consisting of 38 questions which the researcher has formed with the help of an expert. The data obtained has been analysed using SPSS 15.00 computer program. The defining data have been evaluated trough percentage and frequency distributions. The comparisons between different groups have been evaluated by using chi-square tests. The data have been evaluated at %95 confidence interval and 0.05 signifance level. In the study, in order to assess the reliability level, Cronbach Alpha coefficient used in testing the interior consistency is examined, and it is calculated that the total interior consistency is 55.According to the results of the research, it is founded that the attitudes of the sportwomen?s families and surroundings,their environmental circumstances and the reason for their involving in sports have many differences between before and now.Meaningful relations have been viewed between the years of their involving in sports and reason for doing sports, attitudes of their families and the reasons that encourage the sport, economic status and the attitudes of the families about their doing sports whereas it is detected that there has been no meaningful statistical relation between the educational status of the parents and the reasons for their supporting or not supporting the sport activities(and the surrounding that they have spend most of their life and the effect of the place that they live on their sport lives).