Eğiticilerin eğitiminde hizmet içi eğitim ihtiyacı belirleme hazır giyim sektörü örneği
The sample of in-service training education of educators in ready-made clothing sector
  1. Tez No: 218501
  2. Yazar: HATİCE DİNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ERENLER ÇAKAR, YRD. DOÇ. DR. İLHAN OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı; hazır giyim işletmelerinin dikim bölümünde çalışan usta eğiticilerin bilişsel, psikomotor ve duyuşsal alandaki hizmet içi eğitim ihtiyacını belirlemek ve bu ihtiyacın cinsiyet, yaş, eğitim durumu mesleki tecrübe ve hizmet içi eğitim durumu değişkenleriyle ilişkisini ortaya koymaktır.Araştırmanın amacına uygun olarak betimsel araştırma yönteminden yararlanılmış olup, araştırma verilerinin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evreni İTO'ya kayıtlı 250.000 -999.999 sermaye aralığında bulunan 950 hazır giyim işletmesi ile sınırlandırılmış, bu evreni temsil eden örneklem grubunda 274 hazır giyim işletmesi yer almıştır. Usta eğiticilerin hizmet içi eğitim ihtiyacını belirlemek için iki bölümden oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. Anket formunun birinci bölümünde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe ve hizmet içi eğitim durumu değişkenlerine ait beş soru yer almıştır. İkinci bölümünde ise; hizmet içi eğitim ihtiyacını belirlemek amacıyla bilişsel, psikomotor, duyuşsal alan davranışlara sahip olma derecesine göre ?Evet, kısmen, hayır? gösteren üçlü likert ölçeği hazırlanmıştır. Bu ölçekte davranışları ölçen 125 soru yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 programında istatistiksel analizleri yapılarak sayı ve yüzdeleri hesaplanmıştır. Hizmet içi eğitim ihtiyacının demografik değişkenlerle ilişkisini belirlemek amacıyla Ki-kare ( ? 2) testi yapılmıştır. Bu istatistiksel analizler sonucunda elde edilen bulgular sırası ile şunlardır:Bu araştırmaya katılan usta eğiticilerden; erkeklerin kadınlardan daha fazla olduğu, usta eğiticilerin yarısından çoğunun ilkokul mezunu olduğu, eğiticilerin mesleki tecrübelerine bakıldığında 11-13 yıl arası çalışanların çoğunlukta olduğu, yarısından fazlasının hiçbir hizmet içi eğitim programına katılmadığı tespit edilmiştir. Usta eğiticilerin bilişsel alandaki hizmet içi eğitim ihtiyacı, daha çok meslek analizi ve program geliştirme ile ilgili konularda ortaya çıkmıştır. Usta eğiticilerin bilişsel alanda en az hizmet içi eğitim ihtiyacı duyduğu bilişsel davranışlar ise; kalite ve kalite standartları ile ilgili olmuştur. Usta eğiticilerin, en çok hizmet içi eğitim ihtiyacı psikomotor alan davranışlarla ilgili olmuştur. Bu alanda usta eğiticilerin en çok hizmet içi eğitim ihtiyacının, program geliştirme ve özel makinelerle ilgili davranışlarda olduğu tespit edilmiştir. Usta eğiticinin psikomotor alanda kendini en yeterli gördüğü davranışların ise; üretimdeki iş akışı, kalite ve kalite standartları ile ilgili olduğu tespit edilmiştir. Usta eğiticilerin duyuşsal alanda ortaya çıkan hizmet içi eğitim ihtiyacı, bilişsel ve psikomotor alanda ortaya çıkan hizmet içi eğitim ihtiyacıyla karşılaştırıldığında; en az hizmet içi eğitim ihtiyacının duyuşsal alanda olduğu ortaya konulmuştur. Usta eğiticilerin duyuşsal alanda en çok hizmet içi eğitim ihtiyacının da, mesleki yayınları takip etme ve meslekle ilgili eğitim çalışmalarına katılma ile ilgili davranışlarda olduğu görülmektedir. Duyuşsal alanda en az hizmet içi eğitim ihtiyacı gerektiren davranışların ise; iletişim, güvenlik kuralları, gibi davranışlar olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe ve hizmet içi eğitim durumu değişkenleriyle bilişsel, psikomotor ve duyuşsal alandaki hizmet içi eğitim ihtiyacı arasındaki ilişki için yapılan Ki-Kare ( ? 2) ilişki analizi sonucunda anlamlı ilişki ortaya çıkmıştır. Yalnızca duyuşsal alanda ?Yaş ve Hizmet içi eğitim durumu? değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
That research aims to idetify in-service trainning needs of master trainers in sewing departments of ready-made clothing factories in terms of psychomotor, cognitive, affective area and manifest these releation of needs with demographyc factors.Releated to research aim descriptive method and for collecting research data questionnaire technique has been used. The research universe has been limited with 950 ready-made clothing factories registered to ITO between 250.000 - 999.999 capital, 274 ready-made clothing factories have participated in representing a sample grup. A questionnaire with two parts has been prepared aiming to determine in-service training service needs of master trainers.In the first part of questionnaire there are five questions concerning gender,age,education,work experience,in-service training situation etc.variable factors.Aiming to determine in-service training needs of master trainers,second part contains 125 behaviour of licert scale as `?Yes, No, Partly? according to degree of being cognitive,affective and pyschomotor.The percentage and frequence of datas has been calculated as analyzing statically in SPSS 15.0 program.In order to identify releation between need of in-service training and demographyc factor, Ki-square(x2) test has been applied.The data found after physical analysis are these:The master trainers that participated in that research are mostly men rather than women.Half of them are Primary school gradute.They have from 11 to 13 -year experience and none of them have taken in-service training course.The master trainers? need about cognitive field is programme development and work analysis. What they least need in the field of cognitive field is quality and quality standarts.Psychomotor is the field that master trainners needed mostly as in-service training course.In that field ,it is determined that the master trainers need apprentices education and special machines.What they are competent about is that work process,quality and quality standarts in production.Comparing needs of in-service training in affective field to cognitive and psychomotor field ,it is the least needed field. It has been found out that master trainers mostly need following-up vocational press and participating in vocational education studies.The least needed behavior are these communication between upper and sub authorities and obeying the rules in the industry.As a result of Ki-square (x2) releationship analysis which aims to determine in-service training need of psychomotor, cognitive and affective field with demographyc factors, expressive releationship has been found out.There is not an expressive releationship between in-service training need and age factor in demegraphic field..