Hastane işletmelerinde finansal yapı ve performans ölçümünde oran analizinin uygulanması acıbadem hastanesi örneği
Hospital performance and financial analyses
- Tez No: 218516
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sağlık işletmeleri, sanayi işletmelerinden farklı özelliklere sahiptir. Sağlık işletmelerinde çıktının tanımlanması ve ölçülmesi güçtür, yapılan işler oldukça karmaşıktır. Sağlık kurumlarında uzmanlaşma seviyesi çok yüksektir.Hastane işletmeleri, topluma sağlık hizmeti verirler. Sağlık hizmeti, bireyin bedenen ve ruhen tam olarak esenlik içinde olmasını sağlamak ve korumak amacıyla yapılan eylemler bütünüdür. Sağlık hizmeti ertelenemez niteliktedir. Hastaneler, her türlü sağlık hizmetinin kesintisiz üretildiği, bunun yanında eğitim, araştırma ve toplum sağlığı hizmetlerinin yürütüldüğü, kar amacı gütmeyen işletmelerdir.Hastanelerde sağlık hizmetlerinin devamlılığı ve kalitesi için yüksek teknolojik donanım kullanımı şarttır. Bununla birlikte uzman personelin istihdamı gerekir. Bu nedenle hastane işletmeleri yüksek maliyetle çalışırlar.Kesintisiz sağlık hizmeti üretimi için katlanılan yüksek maliyetlerin ve gerçekleştirilen sağlık hizmetleri sonucunda elde edilen gelirlerin hastanelerin finansal yapısı üzerindeki etkileri ölçülerek hastane performansı ve mali durum analizleri yapılabilmektedir. Böylelikle genel finansal durum hakkında bilgi sahibi olunup, finansal kararlar, yapılan analiz sonucuna göre verilebilir.Bu çalışmada, Acıbadem Hastanesi'nin performans verileri ve finansal tabloların incelenmiştir. Acıbadem Hastanesi'nin finansal tablolarına İMKB aracılığıyla ulaşılmıştır. Performans ile ilgili veriler ise Acıbadem Hastanesi yetkililerinden ve Acıbadem Hastanesi'nin Internet üzerinden yayımladığı Performans Bültenleri'nden elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, karşılaştırmalı olarak tablo ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health enterprises have different features than industrial businesses. Defining and measuring of the outputs are difficult in health enterprises and tasks are considerably complex. Specialization level is very high in the health institutions.Hospital enterprises provide healthcare service to the public. Health service covers all of the actions that aim to provide and maintain the well-being stage of a person both physically and mentally. Health service has a characteristic of not being postponed. Hospitals are non-profit organizations that provide every kind of continuous health care service, in addition to training, research and public health services.Usage of high technologic equipment is necessary to maintain quality and continuity of health services. In addition, it requires qualified personnel employment. Therefore, hospital enterprises work with high costs.Hospital performance and financial analyses can be done by measuring the high costs caused by continuous health care service production and effects of the incomes that are gained from provided heath care services on the financial structure of the hospitals. In this way, it is possible to have an idea about the general financial situation and financial decisions can be made based on performed analysis.In this study, financial and performance data of Acibadem Hospital has been investigated. Financial data of the Acibadem Hospital has been accessed via the Istanbul Stock Exchange (ISE). Performance data has been obtained from the Performance Bulletin that published on the official website of the Acibadem Hospital. These results have been evaluated and presented comparatively as graphics and tables.