Sultan Tuğrul Bey devri hâkimiyet mücadeleleri (1040-1063)
The struggless of dominance in the period of Tugrul Beg (1040-1063)
- Tez No: 218518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye de Selçuklu Tarihi üzerine özellikle son zamanlarda çok sayıda araştırma yapılmıştır. Ancak yapılan bu çalışmalar siyasi tarih nitelikli genel çalışmalardır. Biz çalışmamızda bu durumu göz önünde bulundurarak Türk Devlet felsefesi ve hâkimiyet telakkisi esas olmak üzere Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey devrinde ortaya çıkan hâkimiyet mücadeleleri ve bunların siyasi ve kültürel sahada sebep olduğu neticeleri ele almaya çalıştık.Yukarıda da belirttiğimiz gibi Tuğrul Bey devri esas alınarak sınırlama yapılmış ve ele alınan zaman dilimi 1040- 1063 tarihleri arası olarak belirlenmiştir.Çalışmamızın hazırlanması sırasında araştırma konusu olan dönemin kaynaklarından ve diğer kaynak ile tetkik eserlerden istifade ederek sonuca varmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Especially in nowadays, lots of studies have been made about selcuklu government history in Turkey. But these studies have features of political history. Considering this fact, begining with the philosophy of Turkish government first of all, we tried to focus into the dominance struggles and their consiquences in the period of Tugrul Beg.As mentioned, we limited the study with the period of Tugrul Beg and specified the period of the time as between the dates of 1040?1063 .We tried to reveal by studing bibliography belonged to that period and other bibliography and studies about this topic