Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Bulgaristan'daki bağımsızlık faaliyetleri (1878-1908)
The independence actions of Bulgarian in the last period of Ottoman (1878-1908)
  1. Tez No: 218520
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Osmanlı Devleti hâkimiyeti altında yaşayan Bulgarların bağımsız olmak için yaptıkları, dini, siyasi, ekonomik ve kültürel faaliyetler bu çalışmanın ana konusudur. Bu faaliyetlerin nedenleri Bulgarların Osmanlı hâkimiyetine girişlerinden faaliyetlerin başlangıcına kadar incelenmiş, oluşum süreçleri ortaya konulmuştur.Bulgarların Osmanlı Devleti'ne karşı bağımsız olmak için yapılan faaliyetlerin temelinde bir Osmanlı'dan memnun olmama durumu söz konusu değildir. Zamanla şekillenen bu bağımsızlık düşüncesi Bulgarların Patrikhaneye karşı hareketlenmesi ile başlamış Balkanlarda meydana gelen gelişmelerin etkisi ve Rusya ve İngiltere gibi devletlerin müdahalesi ile Osmanlı Devleti'ne karşı bir hâle dönüşmüştür.Bulgarlar, özellikle Rusya'da ve Rusya'nın yardımlarıyla Bulgaristan'da açılan okullarda yetişen aydınların faaliyetleri ile ulusal bir bilinç kazanmaya; bağımsız olmak için başta eğitim, kültür alanında daha sonra da siyaset alanında bağımsızlık düşüncesini yüksek sesle ifade etmeye başlamışlardır.Bulgaristan, Rusya'nın çabalarıyla 13 Temmuz 1878'de Berlin Antlaşması ile Osmanlı Devleti'ne bağlı bir prenslik haline gelmiştir. Din, eğitim, kültür ve siyaset alanında Bulgar çabaları 1908 yılında bağımsızlıkla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Main subject of this study is the ecclesiastical, political, economic and cultural actions of the Bulgarians living under the dominance of ottoman government. The reasons of these actions are analyzed from the beginning when Bulgarians get under the control of ottoman government and formation process is introduced in the study.In the base of the activities of Bulgarians against Ottoman Government to gain independence is not because they were not pleased with the Ottomans?. The idea of independence formed by time is started with the brisk of Bulgarians against the patriarchate and with the effect of the developments in Balkans and with the intervention of the nations like Russia and England turned out to be an action against ottoman government.Bulgarians started to gain consciousness of independence by the help of the actions of intellectuals who are educated in the schools which are opened by the help of Russians in Bulgaria and Russia. To be independent, they started to express their ideas loudly about freedom initially in the field of education, culture and then in politics.With the efforts of Russia, Bulgaria acquired the status of princedom with Berlin Treaty in 13th of July in 1878.The efforts of Bulgarians in religion, education, culture and politics ended up with independence in 1908