İzmir Sarnıç beldesindeki Bulgaristan göçmenleri ve toplumsal diyalog ağları
The Bulgarian immigrants and social dialogue networks in Izmir Sarnıç town
- Tez No: 333277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NAZMİ ÜSTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Avrupa Kıtasının güneydoğusunda yer alan; Akdeniz, Ege ve Adriyatik Denizi tarafından çevrelenmiş olan Balkan Yarımadası, tarih boyunca önemini koruyarak birçok saldırıya ve işgale maruz kalmıştır. Türkler tarafından belirli dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılan bölgedeki Türk varlığı, ilk olarak Hunlar ile başlamış; Orta Asya'dan gelen Türk boylarıyla devam etmiş; Osmanlı Devleti'nin yaklaşık 500 yıl süren hâkimiyetiyle en parlak dönemini yaşamıştır.Türklerin yoğun olarak yaşadığı Balkan ülkelerinden biri de Bulgaristan'dır. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yaşanan savaşlar sonucu oluşan göçlerle, Bulgaristan'daki Türk nüfusu azalmaya başlamış; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra ise uygulanan asimilasyon politikaları ile tedrici olarak Bulgaristan'dan Türkiye'ye doğru yoğun göç akınları yaşanmıştır. Göçler sonrasında yürütülen iskân politikaları yardımıyla Türkiye'nin çeşitli bölgelerine yerleştirilen ya da kendi imkânlarıyla yerleşim yeri bulan bu insanların, yeni toplumsal yaşam alanlarına alışma süreci başlamıştır. Bu süreç içerisinde göçmenler, toplumsal diyaloglarını geliştirerek topluma uyum sağlayabilmek için bazı araçlara başvurmuşlardır.Bu çalışmada, göç, göçmen, toplumsal diyalog ağları başlığı altında sivil toplum kuruluşları ve kitle iletişim araçları incelenecek, çeşitli uluslararası belgeler ışığında Bulgaristan Türklerinin statüsü hakkında bilgiler verilmeye çalışılacaktır. Kuruluşundan bugüne Bulgaristan tarihinde Türklerin durumları ve yaşanan göçler anlatılarak göçlerin ardından İzmir'in Gaziemir ilçesinde bulunan Sarnıç'ta yaşamaya başlayan göçmenlerin ekonomik, sosyal ve hukuki durumları ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Located at the southeastern shores of European continent, surrounded by Mediterrenean, Agean and Adriatic seas, the Balkanian Peninsula had been attacked and occupied throughout the history while maintaining its importance. Turkish presence in the region, which has been a residential area time to time for Turks, first initiated with the Huns, carried on by Turkish tribes migrated from Central Asia, and was at its zenith during the Ottoman rule which lasted nearly 500 years.Bulgaristan is one of those countries having a large Turkish population. Due to the emigration provoked by the constant wars during the late period of the Ottoman Empire, the Turkish population in Bulgaria tended to decrease; and as a result of the assimilation policies subsequent to the foundation of the Republic of Turkey, a large influx of immigrants from Bulgaria to Turkey had taken place gradually. Through the instrument of succeeding settlement policies, immigrants who are settled in various regions of Turkey or can find a settlement with their own means, started to get oriented to their new living spaces. During this process, immigrants adopted certain methods in order to accommodate to the society in which they live by developing social dialogue.In this paper, NGOs and mass media are to be scrutinized under the heading of migration, immigrant and social dialog networks and the reader will be acquainted with the status of Bulgarian Turks in consideration of various international documents. The history of Bulgarian Turks and the migrations encountered since from the foundation of Bulgaria will be summarized and economic, social, legal conditions of immigrants who live in Sarniç of the Gaziemir county of Izmir will be put forth.