Ceza muhakemesinde istinaf
Law appeal in criminal system
  1. Tez No: 218523
  2. Yazar: FEYZA SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
5235 sayılı Kanun ve 5271 sayılı Kanun ile ülkemizde adli yargı teşkilatı iki dereceli istemden üç dereceli sisteme geçmiştir. Bir ilk derece mahkemesinin verdiği kararın maddi ve hukuki açıdan incelenmesi olan istinaf, böylece hukuk düzenimizde yer almıştır. Tez çalışmamızda, öncelikle istinaf kanun yolu ve istinaf mahkemelerinin genel tanımı yapılmıştır. Devamında, tarihsel gelişimi incelenmiştir. Uluslar arası hukuk düzeninde yeri değerlendirilmiştir. Son bölümde ise ulusal hukuk sistemimizdeki son düzenlemelerin yer aldığı 5235 ve 5271 sayılı Kanunlarda istinaf yolu ve istinaf mahkemelerinin incelenmesi yapılmıştır.Anahtar Sözcükler1. İstinaf2. Kanun yolu3. Üst derece mahkemesi
Özet (Çeviri)
In our country the judicial jugdement organization migrated from two level system to three level by the law number 5235 and law number 5271. Law appeal, that is to study a verdict in point of legal and material which was given by the first rank courts, took part of the our law. In thesis, first the common definition of the courts of appeals and appeal methods were given. Historical improvement was studied. In the next chapter, its place in the international law was evaluated. In the last chapter, law appeals and appeal methods in the law number 5235 and 5271 that includes the latest regulations in our law system were mentioned.Key Words1. Law Appeal2. Law System3. Second Rank Court