İşletmelerde hukuki yapının belirlenmesinde verginin rolü
The role of tax in determining the legal structure in enterprises
- Tez No: 218540
- Danışmanlar: PROF. DR. H. KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Devlet, kamu hizmetlerini yerine getirebilmek için vergi tahsilâtını artırmak isterken, müteşebbisler de kendileri için nakit çıkışı olan vergiyi daha az ödemek isterler. Üzerlerindeki vergi yükünü azaltmak için vergi planlaması yaparlar. Vergi kanunlarının kendilerine tanıdığı hakları kullanarak daha az vergi ödemek rasyonel bir davranışken, vergi planlaması yapan işletmelerin rekabet etme şansının daha yüksek olacağı açıktır.Vergi planlaması, yeni bir yatırım yaparken ya da mevcut yatırımlarda yeni bir düzenlemeye karar verilirken yapılabilirlik çalışmaları sırasında işletme yapısının hukuki formunun ne olacağına karar verilmesi aşamasıyla başlar.Hukuki yapının belirlenmesi aşamasında, kurulmasına karar verilen şirket türünün gerektireceği vergisel mükellefiyetin ve sorumlulukların bilinmesi şirketleri daha avantajlı kılacaktır. Şirketlerin şahıs veya sermaye şirketi olarak kurulmasına göre vergilendirilme karşısındaki durumu değişiklik arz etmektedir. İşletmelerin gelir vergisine veya kurumlar vergisine tabi olmasının getireceği yükümlülükler, kuruluş aşamasından başlayarak, faaliyet dönemi ve sona ermesine kadar farklılık göstermektedir.Tezin amacı, mevcut şirket türlerinin vergi mevzuatı karşısındaki durumlarını karşılaştırmalı olarak inceleyerek, belirlenen hukuki yapıya göre sağlanabilecek vergisel avantajları belirtmektir. Tez hazırlanırken konuyla ilgili mevcut mevzuatlardan yararlanılmıştır. Ayrıca, Türk Ticaret Kanunu ile Gelir Vergisi Kanunu taslaklarının yürürlüğe girmesi ile gerçekleşmesi beklenen muhtemel değişimler de dikkate alınmıştır.Anahtar Sözcükler1. Hukuki Yapının Belirlenmesi 2. Vergi Planlaması 3. Vergi Avantajı4 Sermaye Şirketleri 5. Şahıs Şirketleri
Özet (Çeviri)
While the state calls for increasing tax collection to be able to carry out public services, entrepreneurs wants to pay less tax which is a cash outflow for them. They make tax planning in order to decrease the tax burden on them. While paying less tax by utilizing the rights granted to them by tax laws is a rational conduct, it is clear that the competition chance of companies that makes tax planning is higher.Tax planning starts at the phase of deciding what the legal form of the enterprise structure would be while doing feasibility studies at making a new investment or deciding on a new organization at present investments.At the phase of determining the legal structure, knowing the tax liability and obligation necessary for the company type would make the companies more advantageous. Their position on taxation according to their establishment as private or equity company presents variations. The obligations brought by the enterprises being subject to income tax or corporate tax, varies starting from establishment phase, during operation and till termination.The purpose of the argument is to determine the tax advantages that may be provided according to the determined legal structure by comparative assessment of the position of the present company types against tax legislation. The related tax legislation has been referred to the argument was prepared. The possible changes that are expected to occur with the Turkish Trade Law and Income Tax Bill coming into force have also been considered.Key Words1. Determination of Legal Structure 2. Tax Planning 3. Tax Advantages4 Equity Company 5. Private Company