Avrupa Birliği Güney Kafkasya devletleri ilişkileri
Relations of European Union with the southern caucasian states
- Tez No: 218567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ALPKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği'nin Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan'dan oluşan Güney Kafkasya bölgesi ülkeleriyle ilişkilerini ve bu çerçevede bölgeye yönelik politikalarını incelemektir. Bir ulusüstü oluşum olarak Ortak Dış ve Güvenlik Politikası oluşturma çabası içinde olan AB'nin Merkezi ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Batı Balkanlara yönelik Soğuk Savaş sonrası politikaları daha sonra Güney Kafkasya'da izlenen yöntem ve kullanılan araçlarla karşılaştırmak üzere incelenmiştir. Benzer şekilde Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan ve Güney Kafkasya bölgesi ülkelerini de kapsayan Yeni Bağımsız Devletlere yönelik politikalar ve bunların temel araçları ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir.Ekonomik refah, barış ve güvenlik saikleri ile kurulmuş ve temel dış politika hedefi özellikle çevre ülkelerde güvenlik ve istikrarın sağlanması olan Avrupa Birliği için zorlu bir sınav niteliği taşıyan Güney Kafkasya'da, mevcut çatışmalar/anlaşmazlıkların çözüme kavuşması ve ekonomik kaynaklara birlik menfaatlerine uygun koşullarda erişim için izlenen politikaların etkinliği bölgenin öznel koşulları, bölgede çıkarları olan uluslararası aktörlerin oluşturduğu konjonktür bağlamında sorgulanmıştır.Hem AB'nin kendi politikaları ve bununla ilişkili dış politika araçlarının, hem de bölgede etkin olan devlet ve örgütler düzeyindeki uluslararası aktörlerle mevcut ve olası işbirliği imkânlarının birliğin bölgeyle ilgili temel hedeflerine ulaşma konusunda yetersiz kaldığı yargısına ulaşılmıştır. Bu konuda AB'nin açmazının, birliğin Merkezi ve Doğu Avrupa ve Batı Balkanlar'da başarılı olan politikalarının bölgenin aynı politikaları uygulamaya izin vermeyen nitelikleri ilgili olduğu ve bu amaçları gerçekleştirme konusunda uluslararası aktörlerle işbirliğinin de çıkar çatışmaları veya yeterli düzeyde çıkar ortaklığının mevcut olmamasından kaynaklandığı tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relations and the policy, held within the framework of those relations between the European Union with the countries of Azerbaijan, Georgia and Armenia, forming region of the South Caucasus, This research was conducted in accordance with the comparison of methods and tools implemented by EU, a supranational formation, which seeks to create own Common Foreign and Security Policy, in relations with the countries of Central and Eastern Europe and the Western Balkans. Similarly, policy and the main approaches of the EU have been reviewed to the New Independent States, formed after the collapse of the Soviet Union, which also included the countries of the South Caucasus region.A cost-benefit analysis which was implemented towards policy held by the EU, as foundation intended to achieve economic prosperity, peace and security and whose basic foreign policy is to provide security and stability, especially in the surrounding region, towards the South Caucasus region, which has become a serious test for the EU in the case to resolve issues of conflict and ensure access to economic resources of the region in accordance with the interests of union, in the scope of the peculiarities and conjecture, formed by the interests of international actors in the region,.In this research has been evaluated that the policies and related approaches pursued by the EU, as well as current and possible cooperation with major international actor in the region at the level of states and organizations, is insufficient to achieve the main objectives Union in the region. The main cause of inefficiency in realizing EU goals is a lacking of possibility to pursue a policy successfully implemented in the countries of Central and Eastern Europe and Western Balkans because of condition of South Caucasian region, as well as lack of opportunities for cooperation with international actor confrontation because of interest conflict among actors or lack of the common interests in appropriate level.