İnceleme ve çalışma gezilerinin ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin amaçlarını gerçekleştirmesine katkısı
Contribution of investigation and study trips to the realization of the objectives of elementary culture religious and moral education course
  1. Tez No: 218568
  2. Yazar: GÜLFER TEMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eğitim-Öğretim çalışmaları içerisinde en önemli olanlardan biri de inceleme ve çalışma gezileridir. Diğer bir ifadeyle Gezi-Gözlem yöntemi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi açısından da önemlidir.Gözlem gezisi yöntemi ile belli öğretim amaçlarının karşılanabilmesi için önceden hazırlanmış bir plan çerçevesinde belli olayların veya durumların gerçek dünyada incelenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen bütün faliyetler kastedilir.Eğitimdeki yeni yaklaşımlar artık sınıf içi etkinlikler kadar sınıf dışındaki etkinliklerin önemini de vurgulamaktadır. Bu durum, inceleme ve çalışma gezilerinin artan önemini ortaya koymaktadır.Bu yöntemin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde kullanılma durumu, hangi ünitelerde kullanılabileceği, öğretmenlerimizin bu yöntemin kullanımına çok sık başvurmama nedenleri incelenmiştir.Gezi-Gözlem yönteminin diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında öğrenme üzerine katkısı belirtilmiş, kalıcı öğrenmeleri gerçekleştirdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important educational studies is investigation and study trips. In other words, the method of field trip & observation is also important for Culture Religious and Moral Education course.Method of observation trips means that all activities done oriented to the examination of definite events or situations in the real world within the framework of a plan prepared previously in order to meet the educational objectives.New approaches in education emphasize the importance of the activities done outside the class as well as the ones inside the class. This situation shows the increasing importance of the investigation and study trips. The usage of this method in Culture Religious and Moral Education courses, in which universities can this method be used, and the reasons why our teachers often apply to this method have been examined. When the field trip & observation method is compared and contrasted with other methods, its contribution to learning has been stated and its life-long learning effect has been presented.