2008 Osetya krizi sonrası Türkiye'nin Transkafkasya politikası
Transcausasia in Turkish foreign policy after the 2008 Ossetian crisis
- Tez No: 682843
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN TAFLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Güney Kafkasya (Transkafkasya) bölgesi Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte sürekli sorunların yaşandığı bir bölge olmuştur. Kafkasya bölgesinde yer alan Gürcistan'ın coğrafi konumu, Azerbaycan'ın ekonomik potansiyeli, doğal zenginlikleri sebebiyle önem arz etmektedir. 1991'de Güney Osetya bölgesinde başlayan etnik çatışmalar 1993 yılında Rusya'nın arabulucuğuyla taraflar arasında bir ateşkese dönüşmüştür. Fakat ateşkes ile istenilen barış ortamı sağlanamamış ve çatışmalar son bulmamıştır. Gürcistan'ın anayasal düzeni sağlamak için 2008 yılında Güney Osetya'ya başlattığı operasyon Gürcistan ile Rusya arasında savaşa neden olmuştur. Bu savaş ile birlikte bir anlamda jeopolitik bir mücadele meydana gelmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bu ülkeden ayrılan Türk Cumhuriyetleri'ne ilgisini arttıran Türkiye, Transkafkasya'yı ve Orta Asya'yı kapsayan geniş bir coğrafyaya açılım kapısı olarak değerlendirmiştir. Bu kapsamda Azerbaycan ile ilişkilerine önem vermiştir. Azerbaycan'dan gelen petrol ve doğalgaz rezervleri hem Türkiye'nin hem de AB'nin enerji ihtiyaçlarını karşılamada önemli rol oynamıştır. Rusya Federasyonu bölgede azalan etkinliğini yeniden elde etmeye çalışırken, Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve tarihsel bağları olan bölge devletleri ile ilişkilerini her alanda geliştirmeyi ve bu devletlerin RF'ye olan bağımlılıklarını ortadan kaldırmak istemektedir. Ayrıca Transkafkasya'ya bölgesel güçler dışında NATO, AB, ABD gibi küresel güçler de ilgi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The South Caucasus (Transcaucasia) region has become a region of constant problems with the dissolution of the Soviet Union. Geographical location of Georgia located in the Caucasus region is important due to Azerbaijan's economic potential and natural wealth. Ethnic conflicts in the South Ossetia region in 1991 turned into a ceasefire between the parties in 1993 with the mediation of Russia. However, the peace environment desired by the ceasefire could not be achieved and the conflicts did not end. The operation Georgia carried out in South Ossetia in 2008 to maintain constitutional order caused a war between Georgia and Russia. In a sense, a geopolitical struggle occurred with this war. After the Soviet Union collapsed leaving this country that increases the interest in the Turkish Republics and Turkey, Transcaucasia and Central Asia were evaluated as door openings, covering a wide geography. In this context, it attached importance to its relations with Azerbaijan. oil and natural gas reserves from Azerbaijan to Turkey have both played an important role in meeting the energy needs of the EU.Decreasing effectiveness of the Russian Federation recovering, Turkey, Turkish Republics and develop its own field of history of their relations with the state, which wants to remove their ties and dependence on RF these states. Moreover, besides regional powers, global powers such as NATO, EU, USA showed interest in Transcaucasia.