Çandıraz Deresi Havzası'nın (Kütahya) fiziki coğrafya özellikleri
Phisicial geographic characteristics of Çandiraz brook basin (Kütahya)
  1. Tez No: 218674
  2. Yazar: YUSUF DÜKKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çandıraz Deresi Havzası Türkiye'nin batısında İç Batı Anadolu Bölümü'nde Kütahya il merkezinin güneydoğusunda yer alır. 39º 05' 31“ N ve 39º 22' 53”N enlemleri ile 30º 01' 33“ E ve 30º 29' 45”E boylamları arasında yer alıp 640 km² alana sahiptir.Çandıraz Deresi Havzası'nda Paleozoik, Mesozoik, Neojen, Plio-Kuaterner ve Kuaterner yaşlı araziler mevcuttur. Sahada temelde Paleozoik'e ait metamofitler, üstte ise Neojen kalkerleri ile neojene ait diğer unsurlar bulunur. Bunların da üzerinde özellikle doğu ve güney kesimlerde volkanik elemanlar, orta kesimlerde de Plio-Kuaterner yaşlı eski alüvyonlar bulunur. Sahada mevcut jeolojik formasyonlar üzerinde gelişmiş iki farklı yükselti kademesine sahip plato sahaları, dağlık alanlar ve ovalar belli başlı yer şekillerini oluşturmaktadır. Araştırma sahasında yıllık sıcaklık ortalaması 10,6 C° dir. Ocak ayı sıcaklık ortalaması 0,4 C° ve Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 20,8 C° dir. Yıllık toplam yağış miktarı 545,4 mm.dir. Hakim rüzgar yönü N 39° W dır.Araştırma sahasında ana akarsu Çandıraz Deresi'dir. Çobanovası Deresi, Boyalıkyolu Deresi, Kızılcaören Deresi ve Kurudere sahadaki önemli tali akarsulardır. Sahada doğal göl olarak Emre Gölü, Gölet olarak da Elmalı, Körs ve Belkavak sulama göletleri mevcuttur. Sahada yamaç kaynakları, tabaka kaynakları karstik kaynaklar bulunur. Havzaya yılda yaklaşık toplam 434 milyon m³ yağış düşmektedir. Büyük toprak gruplarından Kireçsiz kahverengi orman toprakları, Kahverengi orman toprakları, Kırmızımsı kestane rengi topraklar, kireçsiz kahverengi topraklar, Kestane rengi topraklar, Kırmızımsı kahverengi topraklar ile kollüvyal ve alüvyal topraklar bulunmaktadır. Bitki örtüsü olarak ormanlar ve step söz konusudur. Ormanlar içinde Karaçam ormaları, meşe ormanları ve ardıç ormanları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Çandıraz Brook Basin is located on southest of the city center of Kütahya located on The Inner West Anatolian Region of Turkey. It ranks among 39º 05' 31“ N and ve 39º 22' 53”N latitudes and 33“ E and30º 29' 45”E longitudes. It has 640 km² square. There are terrains belonging to the periods of Paleozoik, Mesozoik, Neojen, Plio-Kuaterner ve Kuaterner in Çandıraz Brook Basin. At the bottom of the area, there are motamorphosis belonging to Paleozoik and at the top, there are Neogen?s limestones and other elements belonging to Neogen. Over those, especially on the east and South parts, there are volcanic elements, on the middle parts there are old alluvions belonging to Plio- Kuaterner. Plateu areas, mountanious areas and lowlands which have two different advenced steps of altitude on existing geologic formations on the area compose ground forms. Annual temperature average is 10,6 C° on the research area. The temperature average of January month is 0,4 C° and the temperature of July month is 20,8 C°. The amount of annual total rains is 545,4 mm. The dominant wind direction is N 39° W.The main brook on researc area is Çandıraz Brook. Çobanovası Brook, Boyaklıyolu Brook, Kızılcaören Brook and Kurudere are other important subordinate brooks. There is Emre Lake as natural lake and there are Elmalı, Körs, belkavak irrigation ponds as pond on the area. There are fountain-heads of hillside, stratum, karstic on the area. There are brown forest soils, reddish maron soils, kolluvial and alluvial soils. The endemic is forests and step. There are larchs, oaks and junipers in the forests.