Türk Hukukunda yargı denetimi dışında tutulan idari işlemler
Administrative acts held abroad from the judicial control in Turkish Law
- Tez No: 218688
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hukuk devletinin en önemli unsurlarından biri idarenin yargısal denetime tabi tutulmasıdır. İdare, tesis ettiği idari işlemlerle, bireylere haklar ve sorumluluklar yüklemekte ya da bir takım mahrumiyetler getirmektedir. İdarenin bu üstün gücüne karşı yargı yolu kapatılmak suretiyle bireylerin hak arama özgürlüklerinin ellerinden alınması hukuk devleti ile bağdaştırılamaz. Buna rağmen, 1982 Anayasasında ve yürürlükteki hukukumuzda ?idarenin yargısal denetimi? olgusu kabul edilmekle beraber, gerek Anayasada, gerek yasalarda yapılan düzenlemelerle, bir takım idari işlemlerin yargı denetimi dışında bırakıldığı da bilinen bir gerçektir. Anayasada yer alan ve yargı denetimi dışında tutulan bu işlemler; Cumhurbaşkanının tek başına yaptığı işlemler, Yüksek Askeri Şura kararları, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararları, Sayıştay'ın kesin nitelikli kararları, Yüksek Seçim Kurulu kararları ve Yüksek Hakem Kurulu kararlarıdır. Kanunla getirilen sınırlamalar ise; bazı kanunlarda yer alan uyarma ve kınama cezaları, sıkıyönetim komutanlarının işlemleri, imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerine ilişkin hakem kararlarıdır. Bu çalışmamızda ?Türk hukukunda yargı denetimi dışında tutulan idari işlemler? başlığı altında söz konusu kısıntıların tamamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements of a rule of law is subjecting administration to the judicial control. The administration by establishing administrative acts charges rights and responsibilities to individuals or brings some deprivations. Against the big power of the administration, bereaving the freedom of legal remedies of individuals by closing the judicial remedy can not be adapted with the rule of law. Yet, in 1982 Constitution and current law, the event of ? The judicial control of administration? accepted, eighter in constitution or in laws, it is clear that some administrative acts are excluded from the judicial control. These acts which are excluded from judicial control and partaking in Constitution are: The president?s own acts, Supreme Military Council?s decisions, decisions of Supreme Council of Judges and Public Prosecutors, Exchequer Court?s exact decisions, decisions of Supreme Committee of Elections and decisions of High Board of Arbitration. Restraints according to laws are: deficiency and condemnation punishments in some laws, martial law commander?s acts and arbitration awards about benefit stipulation and agreements. In this study, all the curtailments are analysed under the topic of ?Administrative Acts Held Abroad From the Judicial Control in Turkish Law?.