Küreeselleşme sürecinin ulus-devlet üzerine etkileri ve Türkiye
The effect of globalization process on the nation-state and Turkey
- Tez No: 218710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Küreselleşme süreci ile birlikte özellikle son 25?30 yılda dünyada önemli değişim ve dönüşümler yaşanmaktadır. Bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler uzaklık ve sınır kavramlarının silikleşmesini gündeme getirmekte, bu bağlamda uluslar arası sermaye akışında da önemli artışlar gerçekleşmektedir. Karlılık amacı doğrultusunda hareket eden ve bu doğrultuda faaliyetlerini pek çok ülkede yürüten çok uluslu şirketler de bu süreçte önemli birer küresel fenomen olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürece kültürel perspektiften yaklaşıldığında ise Batı merkezli ve birörnekçi özellik arz eden küresel kültür dayatmalarının varlığı göze çarpmaktadır. Süreç böylesi bir küresel kültürün yanında yerel kültürlerin de daha belirgin olarak gün yüzüne çıkmasını beraberinde getirmektedir.Teknolojik, ekonomik ve kültürel boyutları ile karmaşık ve çok boyutlu bir özellik arz eden küreselleşme sürecinde, siyasal boyutta da, ulus-devlet üzerine gerçekleşen tartışmalar önemli bir sorunsalı oluşturmaktadır. Küreselleşme süreci ile birlikte ulus-devletlerin yapısı, etkinliği ve hatta varlığı tartışma konusu haline gelmiştir. Özellikle ulus-üstücü ve ulus-altıcı hareketlerin varlığı bu tartışmayı sıcak tutmaktadır.Türkiye de bu değişim ve dönüşüm sürecinden etkilenmektedir. Özellikle 1980'li yıllarla birlikte finansal serbestleşme hareketleri temelinde küreselleşme sürecine eklemlenme çabalarının varlığı dikkat çekmektedir. Türkiye, küresel sistemin kendisine sunduğu seçenekler arasında yönelimini, daha önceden de belli yoğunluklarla içinde olduğu, Avrupa Birliği'ne tam üyelik çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Dönem dönem yavaşlayan dönem dönem hızlanan bu süreç halen devam etmektedir. Küreselleşme süreci genel itibariyle tüm dünya devletlerini, özel olarak da Türkiye'yi çeşitli boyutlarıyla etkilemeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the globalisation process, some important changes and transformations have taken place during the last 25-30 years. Rapid devolopments that occured in information and communication based technologies, have been causing the concepts of distance and border to lose ground thus, important amount of increase in the flow of international capital have been taking place.Multinational companies which operate with the aim of profitableness and continue their business in many countries with this aim, come about as an important global phenomenon in this process. When we look at the process of globalisation from a culturel perspective, a west-centered and monotype compulsions of global culture draw the attention. The process brings about emerging of the local cultures more distinctively along with such a global culture.In the globalisation process which has become complex and multidimensional with its technological, economic and culturel dimensions, the debates on the ?nation-state? creates an important problematic in political dimension. Along with the globalisation process, the structure of the nation-states, their strength and even their existence has been under discussion. Especially, the presence of infranational and supranational movements have been keeping this discussion fresh.Turkey has been affected from this change and transformation process too. Especially with the 1980s, the presence of the efforts based on financial liberation movements for entegration to globalisation process attracts attention. Among the options offered by global system, Turkey has headed for full membership to European Union as it has been within the Union in some ways before. This process which slowdowns or gains speed at some periods, has been still proceeding. In general, globalisation process is stil continuing to influence all the countries in the world and specially Turkey too with its various dimensions.