Yeni coğrafya müfredatının öğretmen ve öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 218711
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, 14.07.2005 tarihli Talim Terbiye Kurulu kararıyla yürürlüğe giren yeni coğrafya müfredat programı, öğretmen ve öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmada müfredatın ne düzeyde uygulanabilir olduğunun ortaya çıkarılması, olumlu ve olumsuz yönlerinin tespit edilmesi hedeflenmiştir.Araştırma, 2005-2006 öğretim yılının I. Yarıyılında, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı liselerde, lise 1. sınıf ve 2. sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür.Alt problemlerde ifade edilen durumlara ilişkin istatistiksel analizler SPSS for Windows paket programında gerçekleştirilmiş ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir.1-Coğrafya derslerinde bütünsel yapının bozulduğu ve karmaşık bir yapının ortaya çıktığı,2-Öğretmenlerin yeni coğrafya müfredatı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları,3-Coğrafya programının öğretmenler tarafından tam olarak anlaşılmadığı,4-Yeni coğrafya öğretim programının öğrenciyi düşünmeye ve araştırmaya yönelttiği, kazanım merkezli olarak hazırlandığı, öğrenci merkezli olduğu,5-Yeni Coğrafya müfredat programının uygulanmasında kullanılan kitaplarda bilgi eksikliğinin olduğu,6-Okulların fiziki açıdan yeni müfredatın uygulanması için gerekli alt yapıya sahip olmadığı, sınıf ve okul ortamı, araç gereçlerin, öğrencilerin coğrafya derslerini istenilen düzeyde işleyebilmeleri için yetersiz olduğu,7-Yeni coğrafya müfredatında yer alan etkinliklerin öğrenmeyi olumlu yönde etkilediği,8- Sadece yeni müfredata göre hazırlanmış coğrafya kitabı ile hedeflenen başarıya ulaşılamayacağı,9-Yeni coğrafya müfredatının ÖSS sistemi için etkili bir program olmadığı, kitaplarda bilgi eksikliğinin bulunduğu, konular arasında bütünlüğün sağlanamadığı tespit edilmiştir.Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; gelecekte yapılacak araştırmalar ve duruma yönelik çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the new Geography circulation programme put into exeartion with the resolution of the Education and Training Comitte dated july, 14th 2005 has been studied in views of teachers and students.In this research, to emerge how applicaple the circulation is, to determine the positive and negative aspects of it has been aimed.This research, was carried out on first and second-year high school students in high school of Konya National Education Directorate in the first term of 2005-2006 teaching season.Statistical anaiyses on situations described in sub-problems, were realised by spss for Windows package programme and finding below were affained:1-Total structure in Geography lessons was deteriorated and a complex structure came out.2-It was seen that, teachers had no edequate information about the new Geography circulation.3-It was understood that, according to the result of the survey, the new geography programme was not fully understood by the teachers.4-The most distince novelty of the new Geography teaching programme is to direct the students to think and search, getting prepared as aquisition centered, to be student ceb-ntered and bulding up of activation files.5-It was seen that there was lack of knowledge in books used in the application of new Geography circulation.6-It was realised that, schools did not have required physical infra-structure to apply the new circulation. Clasroom and school atmosphere and tools are inadequate to make the students study the Geography lessons in the aimed level.7- That the activities in the new Geography circulation positively affected learning came out.8- With the new Geography book prepared only in accordance with the new circulation, the sucsess aimed could not be reached was observed.9-New Geography circulation are it is not an effective programme university entrance examination, there is lack of knowledge in books, There is no unity among the subjets, the programme was put into execution without planing.According to the findings gained at the end of the research, various suggestions have been brought up towards reseaches and situations to be made in the future.