Essential techniques for teaching the four skills in english through dialogues and an evaluation of the coursebook 'New opportunities' in the light of this study
Diyaloglar aracılığıyla ingilizcedeki dört beceriyi öğretmede kullanılan temel teknikler ve bu çalışmanın ışığı altında 'New opportunities? adlı ders kitabının bir değerlendirmesi
- Tez No: 218714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, temel olarak, bir dil öğretim materyali olarak diyalogların önemi ve kullanımıyla alakalıdır. Bu çalışmada, diyalogların niteliği ve onların İngilizce öğretimindeki rolünü araştırmaya ve tartışmaya çalıştım. Bundan başka, İngilizcedeki dört beceriyi öğretmek için diyalogların işlenmesinde kullanılan temel teknikleri bir araya topladım.Bu tez çalışmasının ilk bölümü, çalışmanın amacı ve alanının yanında, çalışmanın geri planıyla ilgilidir. İkinci bölüm, çalışma alanındaki literatür taraması ile diyalogların kullanımı konusunda, önde gelen bazı dil öğretim metodlarının yaklaşımlarını tartışmaktadır. Üçüncü bölüm, diyalogları kullanarak dört beceriyi öğretme konusundaki temel teknikler üzerinde durmaktadır. Dördüncü bölüm, bir İngilizce öğretim serisi olan `New Opportunities' adlı kitabın diyalogları kullanış şeklini ? güçlü ve zayıf noktalarını ? incelemektedir. Son olarak beşinci bölüm tüm çalışmanın sonuçlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is mainly concerned with the significance and the use of dialogues as a language teaching material. In this study, I have tried to investigate and discuss the nature of dialogues and their role in language teaching. Apart from that, I have tried to make a collection of essential techniques to handle dialogues to teach the four skills in English.The first chapter of the thesis study deals with the background to the study as well as the purpose and the scope of it. The second chapter reviews literature in the area of the study and discusses the approaches of some prominent language teaching methods to the use of dialogues. The third chapter is based on the essential techniques to teach the four skills (speaking, listening, reading, writing) through dialogues. The forth chapter examines the way that the English teaching series New Opportunities employs in using dialogues - the strong and the weak points. Finally, the fifth chapter reveals the findings of the whole study.