Kur'ân'da neslin korunması
Protection of generation in the Qur'an
- Tez No: 911858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Allah Teâlâ insanları kadın ve erkek olarak yaratmış ve birbirlerinin eksikliklerini gidermek üzere her ikisine farklı özellikler bahşetmiştir. İnsanların dünya ve ahiret hayatında mutluluğa ve huzura ulaşabilmesi için kadın ve erkek olmak üzere iki ayrı cinsten yaratılması; hem bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarının giderilmesi için verilmiş bir nimet hem de bir imtihan vesilesi olmuştur. Verilen bu nimetlerin karşılığında insanların vazifelerinden biri de neslini korumak için çaba sarf etmesidir. Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerîm'in öncülüğünde dinde korunması zarûri olan neslin korunması ilkesi incelenmiştir. İlk öne Kur'ân'da nesil manasına gelen kelimeler tespit edilerek ifade ettikleri manalar ayetlerle birlikte belirtilmiştir. Bu konuyla paralel olarak İslam dininde neslin korunması ilkesinin önemi açıklanmıştır. Devamında neslin korunması ilkesine zarar veren cinsel sapkınlıklar, cinsel ilişkiler, cinsel yönelim ve tercihlerle beraber İslam'ın yasaklamış olduğu zina kavramı, ebeveynlerin kürtaj ile çocuğunun yaşam hakkına müdahale etmesi, cinsiyetin değiştirilmesi ile nesep karmaşasına sebep olabilecek tercih ve uygulamalar irdelenmiştir. Sonrasında bireyin, ailenin ve toplumun huzur içerisinde devamlılığını sağlayabilmesi için neslin korunması adına alınacak önlemler değerlendirilmiştir. Kadın ve erkeğin fıtratlarına uygun olan geçerli bir nikâh ile evlenmeleri ve bu birliktelik sonucu aile kurmaları gereklidir. Bu bağlamda neslin korunması için nikâhın, ailenin ve aile içinde çocuğa verilecek eğitimin önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
God has created human beings as male and female, endowing each with distinct qualities to complement one another's deficiencies. The creation of two separate genders, male and female, is both a blessing bestowed for the fulfillment of physical and spiritual needs and a test for attaining happiness and tranquility in worldly and eternal life. In return for these blessings, one of the responsibilities entrusted to humanity is to strive for the preservation of their progeny. This study examines the principle of safeguarding progeny in religion, guided by the Qur'an. Initially, terms denoting progeny in the Qur'an are identified, and their meanings, along with relevant verses, are elucidated. Concurrently, the significance of safeguarding progeny in Islamic doctrine is expounded upon. Subsequently, deviations detrimental to the principle of safeguarding progeny, such as sexual perversions, illicit sexual relations, sexual orientations and preferences, and the concept of adultery prohibited by Islam, are scrutinized. Additionally, practices and choices that may lead to lineage confusion, such as parental interference in the child's right to life through abortion and gender alteration, are examined. Following this, measures to ensure the continuity of individual, familial, and societal peace in the preservation of progeny are evaluated. It is essential for men and women to marry in accordance with their natural disposition through a valid marriage contract and establish a family unit as a means to preserve progeny. In this context, the importance of marriage, as well as the upbringing of children within the family, is underscored for the preservation of progeny.