Yaylı çalgı çalma tekniklerinin kabak kemane eğitimine uyarlanması (Sirto ve longa örnekleri)
Adaptaion of string instrument techniques to kabak kemane education (Sirto and longa examples)
- Tez No: 658025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Geleneksel Türk Müziği beste formlarından olan Sirto ve Longaların Türk Halk Müziği yaylı çalgılarından olan Kabak Kemane ile seslendirilmesi ve böylece Kabak Kemane'nin icra açısından teknik boyutlarını geliştirerek Kabak Kemane eğitimine bir nebze de olsa katkı sağlamaktır. Araştırma amacı ve yöntemi bakımından tarama modelini esas alan betimsel bir çalışmadır ve bu çalışmada kullanılan eserler kaynak tarama yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini en sık icra edilen Acemaşiran, Acemkürdi, Hicaz, Hüseyni, Karcığar, Mahur, Nihavend, Nikriz, Rast, Sultaniyegah ve Şehnaz makamlarından oluşan 5 sirto ve 9 longa olmak üzere toplam 14 eser oluşturmaktadır.Bu eserler üzerinde sağ el yay teknikleri (legato,detache,staccato) ve sol el çalma ve süsleme teknikleri (trill,çapma, glissando ve vibrato) ile parmak numaraları ve bazı icra dinamikleri açısından çalışmalar yapılmış ve araştırmanın sonuçlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is playing Sirto and Longa which are descant forms in Traditional Turkish Music with Kabak Kemane that is Turkish Folk Song instrument and in thus developing technical dimensions of Kabak Kemane in terms of performance and contrübuting to the Kabak Kemane education. This reserach is a desvriptive research relying on survey model in terms of aim and method and descants used in this study was acquired by literatüre review method. The sample of this research includes the most performed 5 Sirtos and 9 Longas which is and compused with Acemaşiran, Acemkürdi, Hicaz, Hüseyni, Karcığar, Mahur, Nihavend, Nikriz, Rast, Sultan-i Yegâh and Şehnaz maqams. On this descants, some studies were done in terms of arch techniques, left hand playing and adornment techniques are analyzed, actions were played in terms of finger numbers and some performance dynamics and suggested proposals related to conclusions of the research.