Hazır giyim işletmelerinde etken olan fiziksel çevre stresörlerinin tesbiti üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 41233
  2. Yazar: GÜLDEN ABANOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞBA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Giyim Endüstrisi, Industrial and Industrial Engineering, Clothing Industry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Türk Hazır Giyim Sanayinin ilk kıpırdanışları 1960'h yıllarda olmuş, 1980'li yıllarda ise bir ihracat hamlesiyle süratli bir gelişme göstermiştir. Orta ölçekli hazır giyim işletmeleri Türk ekonomisi açısından önem sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır ve bu sektörün imalat sanayi içinde oluşturduğu geniş ürün yelpazesi büyük istihdam olanakları ve Türkiye ekonomisine kazandırdığı döviz girdisi, Türkiye'de özellikle orta ölçekli hazır giyim işletmelerinin önemini ortaya koymaktadır. Hazır giyim işletmelerinin çokluğu, teknolojik gelişmeler, rekabet; işletmeleri verimli ve kaliteli ürünler üretmeye zorlamaktadır. Kaliteyi ve yüksek verimliliği hiç şüphesiz işgörenlerin verimliliğini arttırarak sağlamak mümkündür. Oysa günümüzde işgören verimliliğini etkileyen iç ve dış pek çok etkenler vardır. Bu sebeple, bu araştırmada Orta Ölçekli Hazır Giyim İşletmelerindeki Fiziksel Çevre Stresörleri, işgörenlerc etkileri ve çözüm yolları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmaya giriş bolümü ile başlanmış ve ikinci bölümde kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın planlanması ve yürütülmesine temel olan metot ve materyal açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Orta Ölçekli Hazır Giyim İşletmelerindeki etken olan Fiziksel Çevre Stresörlerini tesbit etmek amacıyla uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin tartışılması ve değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler marjinal tablolara dökülerek, gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise araştırma sonucu elde edilen Orta Ölçekli Hazır Giyim İşletmelerindeki Fiziksel çevre stresörleri ile ilgili bulgular doğrultusunda bir sonuca varılmış ve orta ölçekli hazır giyim işletmelerine bu konuyla ilgili çözüm yolları hakkında bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first movement (development) in Turkish Textile Industry started in 1960s. Since 1980s Turkish textile Export has been making a great effort. The middle-sized textile manufacturing industries have great importance because of the employment- opportunities and foreign exchange that they supply. The large quantity of textile manufacturers, technological developments and competition in this industry have been forcing the manufacturers to produce more quality goods and to be more productive. High quality and productivity can be obtained by increasing the productivity of the people working in this area. But today there are a lot of interior and exterior factors which affect the productivity of people in this industry. For this reason the effects of physical environmental stresses to the people working in this area and the solution of the problem have been tried to find out and determine in this research. The research has bean started by a beginning part and continued by the second part which involves theoretical investigations in this industry. In the third part the basic methods and materials which are based on planning and carrying out this investigation have been tried to explain. In the fourth part the results of the surveys, which were carried out to discover physical environmental stresses affective in medium-sized textile manufacturing, have been discussed and evaluated, and according to the results marginal tables and necessary statistical analyses have been made. In the last part of the research a conclusion has been made about the surveys and investigations related with physical environmental stresses in medium-sized textile industry and some advice and solutions about the subject have been given to the textile manufacturers.