Anamur folkloru
Folklore of anamur
- Tez No: 218799
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BERAT ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Anamur Folkloru adlı bu çalışmamızın konusu, Anamur ve köylerine ait geleneğe bağlı maddi kültürün mahsulleridir.Çalışmamız bir derleme çalışmasıdır.Çalışmamızın giriş bölümünde, Anamur'a genel bir bakıştan sonra, araştırma yaptığımız yörenin tarihi, ekonomik ve sosyal yapısı anlatılmıştır.Çalışmamızın ilk bölümünde bölgemizdeki anlatılan halk anlatmalarını (masal, halk hikâyesi, menkıbe, efsane, fıkra) belirli bir düzenleme içinde, temel bilgi ve tanımlamalara dayandırılarak sıralanmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde anonim halk şiiri (mâni, türkü, ninni, ağıt) ürünlerine yer verilmiştir.Çalışmamızın üçüncü bölümünde kalıplaşmış ifadeleri (atasözü, deyim, bilmece, tekerleme, ölçülü sözler, dualar, beddualar) alfabetik olarak ve sınıflandırmaya ta'bi tutularak sıralanmıştır.Çalışmamızın dördüncü bölümünde hayatın geçiş dönemlerine (doğum, evlenme, ölüm) ait, derlediğimiz gelenek ve görenekler sıralanmıştır.Devam eden bölümlerde ise sırası ile halk hekimliği, inanışlar, köy seyirlik oyunları, çocuk oyunları, yöresel yemekler, lakaplar, mahalli kelimeler verilmiştir.Çalışmamızın sonuna kaynakça, kaynak şahıslar, resimler ve harita konulmuş olup, değişim sürecinde bulunan bu sahayla ilgili genel bir değerlendirmeye de yer verilmiştir.Aynı kültür değerlerinin varlığını sürdürdüğü coğrafyalarda, teknolojinin dayattığı yeni değerlerin, kültür ögelerini ve gelenekleri kaybettirmesi muhtemeldir. Derlemede ortaya çıkardığımız ortak kültür değerleri; çağlar içinde varlığını sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of the work named Anamur Folklore is the product of the material culture subjected to the tradition of the Anamur and the villages around it.The work is a collected study.At the prologue, after overwieving the Anamur, the region?s that ll be researched economical, historical and social structure is explained.At first chapter, The narratives told at the region such as stories, folk tales, epics, legends, anectodes, is aligned at aparticular order based on the fundemental knowledges and the definitions.Anonymous folk poets? products? like mani?s, folk songs, lullabies, laments is given place at the second chapter.The third chapter consist of rigid terms such as proverbs, idioms, riddles, repartees, prayers, curses arranged as alphabeticaly and sorted by the terms.At the Fourth chapter, the customs and traditions related to the life cycle are aligned.Ongoing chapters contains folk remedies, beliefs, village stage plays, child games, regional foods, nicknames, regional verbs respectively.In the end, references, souırce persons, pictures and map are placed, and also a general assessment about the changing process of the region is here.At the geographies that share the same cultural values, the values insisted by the technology diminishing the cultural elements and customs probable. The cultural values we revealed in this Derleme have subsisted it?s exsistency for ages.