AB ülkeleri ile Türkiye'nin ekonomik yapılarının karşılaştırılması?girdi ? çıktı çözümlemesi ?
Comparsion of economy between EU countries and Turkey- input ? output analysis ?
  1. Tez No: 218818
  2. Yazar: GÖKÇE ÇİÇEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye 1959 yılından beri Avrupa Birliği'ne girme süreci içindedir. Birliğin Türkiye'nin üyeliğine ilişkin öne sürdüğü siyasal, sosyal ve ekonomik kriterler bulunmaktadır. Bu çalışmada AB'ne üye olan ülkelerden İtalya, Hollanda, İrlanda, Portekiz, İsveç, Macaristan ve Letonya ile üyeliği sürekli tartışılan Türkiye'nin ekonomileri karşılaştırılacaktır. Bu karşılaştırmanın yapılması için kullanılacak yöntem girdi ? çıktı çözümlemesidir. Girdi ? çıktı çözümlemesi en basit anlamda bir ekonomiyi oluşturan üretim ve tüketim birimleri arasındaki ilişkiyi ekonominin bütünü çapında sektörler bazında nicel olarak inceleyen genel denge modelidir. Çalışmada bu ülkelere ait girdi ? çıktı tabloları kullanılarak bağlantı endeksleri, kilit sektörler ve uluslar arası karşılaştırmalar için gerekli katsayılar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been trying to access to the European Union since 1959. There are lots of political, social and economic criteria that Turkey has to fulfill in the process of an accession to the Europian Union(EU). At this project it is compared the EU countries? economy which are Italy, Ireland, Netherlands, Portugal, Sweden, Hungary and Latvia, also Turkey which is the argumentative country in terms of accessing to EU. The method of this comparison will be input ? output analysis. Input ?output analysis is a general model of balance which analyses relation between two unit of economy which are production and consumption in terms of quantitative sectors. In this project the key sectors to these countries are determined and required co-efficient have been accounted for the international comparisions.