Türkiye'de bilgi edinme hakkı ve kişilik hakları ile ilişkisi
The right to know in Turkey and relatin with fundamental rights
  1. Tez No: 218819
  2. Yazar: AHMET KORHAN MASTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
İnsan haklarına saygının gerçekleşmesi ve demokratik düzenin tam olarak işleyebilmesi için temel hak ve özgürlüklerin var olması gerekir. Bu temel hak ve özgürlüklerden biri olan düşünce özgürlüğü, insanın serbest şekilde bilgiye ve düşünceye ulaşabilmesi, düşünce ve kanaatlerinden dolayı suçlanamaması, düşünce ve kanaatlerini serbest şekilde açıklayabilmesi, savunabilmesi ve başkalarına ulaştırabilmesidir. Düşünce hürriyetinin bir parçası olan bilgi edinme hakkı ise, içinde bulunduğumuz çağın ortaya çıkardığı yönetim anlayışının ve Anayasal gereksinimlerin sonucu olan yeni bir kavramdır.Bilgi edinme hakkı, insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olup onun yaşamını düzenleyen ve geleceğini planlamasını sağlayan bir haktır. Bu hak bazı ülkelerde doğrudan Anayasal güvence altına alınırken, bazılarında sadece yasal düzenleme yapılmakla yetinilmiştir. Birçok uluslararası belgeye de konu olmuştur.Bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminin bir ideal haline gelen saydam, şeffaf, katılımcı yönetimin en önemli araçlarından biridir. Ülkemizde vatandaşın bilgi edinme hakkını ve idarenin açıklığını düzenlemeye yönelik 90'lı yıllara kadar dilekçe hakkı kanununu istisna tutarsak herhangi bir gelişme gösterilememiştir. Nihayetinde bilgi edinme hakkına ilişkin düzenleme ülkemizde de yapılarak yürürlüğe girmiş ve üzerinden neredeyse dört yıl geçmiştir.Bilgi edinme hakkının tam uygulanması ile iyi yönetim gerçekleşecek, bu da herkese insan onuruna yaraşır asgari bir hayat seviyesi sağlamayı amaçlayan devlet anlayışı olan sosyal devlet anlayışını da gerçekleştirecektir.
Özet (Çeviri)
It is needed to have the fundamental rights and basic freedoms to eventuate full respect the human rights and to function the democratic system completely. Freedom of thought, one of the fundamental rights and basic freedoms, is having the right of accessing the knowledge and thought easily; expressing, defending, and conveying the thoughts or convictions freely and not being accused of thoughts or convictions. As being a component of freedom of thought, the right to know is a new concept, which is a result of the understanding of management and the constitutional needs, those revealed in the present century.The right to know is an inseparable part of individuals? life that regulates vita and plans the future. In some countries, right to know is directly secured by constitution however it is contented in some countries with legal regulations. Also, it is studied as a subject matter on several international documents.The right to know is one of the most important tools of, clear, limpid and participator management approach, that became the ideal of public authority. In our country, except the right to request act, any improvement to regulate governmental gaps and the right to know has not been indicated until 90s. Eventually, regulations related to the right to know have been done and four years have been passed over this.By entire use of the right to know, a good management will be realized, thus will achieve the understanding of social state, which intends to maintain a minimal life standard, that is suitable for the honor an individual, for everybody.