Türkiye'de doğal gaz sektörünün ekonomik analizi ve doğal gaz politikalarının değerlendirilmesi
The economic analysis of natural gas sector in turkey and the recycling of natural gas policies
  1. Tez No: 218824
  2. Yazar: ERCÜMENT SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Enerji ekonomideki önemli girdilerden bir tanesidir. İnsanoğlu var olduğu her çağda enerjiye ihtiyaç duymuştur. Isınmak, pişirmek, seyahat etmek gibi insan hayatı için zorunlu pek çok ihtiyacımızın karşılanmasında enerjiye ihtiyaç duymaktayız.Dünyada sanayileşme ve nüfus artışına paralel olarak enerji ihtiyacı tüm toplumlarda artmıştır. Yaşanan bu artış, bir taraftan enerji kaynaklarına sahip olabilme savaşını beraberinde getirmiş, bir taraftan da tabiatın doğal dengelerini tahrip etmiştir.1970'li yıllarda yaşanan petrol krizleri sonrasında yaklaşık dört kat artan petrol fiyatları tüm dünyada petrole alternatif yakıt arayışlarını başlatmıştır. Çevre kirliliğinin artması da bu arayışta etkili olmuştur. İşte gerek dünyada gerekse Türkiye'de doğal gaz kullanımı bu sayede gündeme gelmiştir.Türkiye'de öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük kentlerdeki hava kirliliğini azaltmak amacıyla doğal gaz kullanılmaya başlanmış ve giderek yaygınlaştırılmıştır. Doğal gazın elektrik üretiminde kullanılmaya başlanması ile beraber doğal gaz tüketiminde büyük artışlar meydana gelmiş ve bu husus Türkiye'nin enerji politikalarını tartışmalı hale getirmiştir.Çalışmada, Türkiye'de doğal gaz sektörü ve doğal gaz politikaları analiz edilmiş, var olan sorunlar dile getirilerek çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is an important input for the economy. Human needed energy since his existence. We use energy to afford our important needings such as heating, cooking and travelling.The need for energy increased in every society due to industrialization and rising population. This increase brought human a battle to own energy resources and meanwhile devastated the nature.The petroleum prices increased nearly %400 after the crisis occured in 1970s and after that the search for alternative fuels started. The enviromental polution was also effective in this searching period. After that, natural gas has been widely used both over the world and in Turkey.In Turkey, natural gas was first used in the crowded cities such as İstanbul, Ankara, İzmir and Bursa to reduce the enviromental polution and became widespread. There has been an increase in natural gas consumption after natural gas started to be used in electricity sector and this fact started a dispute over Turkey?s energy policies.In the study, natural gas sector İn Turkey and natural gas policies of Turkey are analyzed. The problems are determined and İt?s also tried to improve probable solutions for the problems.