Avrupa Birliği'nin üye ülkelere sağladığı mali yardımlar ve Türkiye
EU's financial assistance for the member states and Turkey
- Tez No: 218823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Avrupa Birliği mali yardımları, Birliğin kuruluşundan itibaren hem üye ülkelere, hem aday ülkelere, hem de üçüncü ülkelere, kurucu anlaşmalar temelinde yapılmaktadır. Birlik, Bölgesel Politikalar aracılığıyla dengeli bir gelişme sağlamak ve bölgesel farklılıkları azaltmak amacıyla bir takım mali yardım mekanizmaları geliştirmiştir. AB mali yardımları, Birliğe aday ülkeler açısından büyük bir önem arz etmektedir. Aday ülkelere yapılan mali yardımlar sayesinde bu ülkeler, AB üyeliğine hazırlanmakta, mevcut hukuksal ve kurumsal altyapısını geliştirerek Birliğe daha kolay entegre olmaktadır.AB mali yardımları ülkemiz için de kuşkusuz büyük önem arz etmektedir. Zaman zaman aksamalara uğrasa da AB mali yardımları aracılığıyla Türkiye-AB ilişkileri önemli bir boyuta ulaşmıştır. Ancak diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye sağladığı mali yardımlar yetersiz görünmektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri Birliğe son dönemde katılan ülkelerden daha eski olmasına rağmen Türkiye'ye yapılan mali yardım miktarı diğer ülkelere yapılan yardım miktarının çok gerisinde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
European Union funds are allocated to both member states and candidate countries and third party countries on the basis of founding agreements since the formation of the Union. The Union has developed some mechanisms for financial assistance in order to provide a balanced improvement and decrease the regional disparities through Regional Policies.EU financial assistance is of great importance for the candidate countries. By courtesy of financial assistance, these candidate countries are prepared for EU membership and entegrated easier to the Union improving their legal and institutional infrastructure.EU funds are also very important for our country. Even though there have been some breakdowns, by EU financial assistance Turkey ? EU relations proceeded a considerable stage. However, compared with other countries EU financial assistance to Turkey seems to be inadequate. Although Turkey?s relations with the EU started earlier before the last member states, the amount of financial assistance to Turkey is much below the amount of aids extended to them.