Anadolu'da Neolitik Dönem sanatı ve merkezleri
Settlements and art of Neolitik Period in Anatolia
  1. Tez No: 218850
  2. Yazar: MÜJDE YAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. L.GÜRKAN GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Çalışmamızın konusu, Anadolu'da Neolitik Dönem Sanatıdır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışma; giriş, sekiz ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Giriş kısmında, tezin konusu, amacı ve önemi üzerinde durulmuştur. Neolitik Dönem'in ortaya çıkışıyla birlikte insanoğlunun yaşam ve düşünce biçimlerinde ne gibi değişikliklerin yaşandığı hakkında kısaca bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, yaşanan iklim değişikliklerinin üzerinde durulup, dönem üzerinde ne gibi etkilere sahip olduğu hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, Neolitik Dönem hakkında açıklayıcı bilgilere, Anadolu'da bu döneme ait çalışmaların ne zaman ve ne şekilde başladığına dair açıklamalarda bulunulmuştur.Üçüncü bölümde, tezimizin asıl konusunu oluşturan sanat kavramı açıklanıp, sanatın nasıl doğduğuna ve kendisini hangi alanlarda gösterdiğine dair bilgiler verilmiştir.Dördüncü bölümden sekizinci bölüme kadar Anadolu'da yer alan Neolitik Dönem merkezleri batıdan doğuya doğru, en fazla buluntu veren merkezden aza doğru bölgelere ayrılarak, ele geçen buluntular ışığında dönem sanatına dair açıklayıcı bilgiler verilmeye çalışılmıştır.Sekizinci bölümde ise genel olarak Neolitik Dönem geçim, yaşam ve düşünce sistemine dair açıklayıcı bilgiler verilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Neolitik2.Sanat3.Figürin4.Duvar resmi5.Ana Tanrıça
Özet (Çeviri)
Topic of our study is Art of Neolithic Period in Anatolia. The study prepared accordingly consists of introduction, eight main chapters and conclusion.In introduction chapter, we have focused on topic, purpose and importance of the thesis. We have given some information about the changes of lives and opinions of human beings along with the emergence of the Neolithic Period.In the first chapter, we have focused on climate changes and given some information about what effects these changes had in the period.In the second chapter, there is explanatory information about Neolithic Period, about when and how the studies of this period began.In the third chapter, we have explained concept of art, which is the main topic of our thesis, and given information about how the art emerged and in which fields it showed itself.In the chapters from four to eight, we have tried to give explanatory information about art in the light of findings obtained by dividing sites of Neolithic Period in Anatolia from west to east, from the sites that gives the most findings to the least ones.In chapter eight, we have given explanatory information about livelihood, life and opinion system of the Neolithic Period.Key Words1.Neolithic2.Art3.Figurine4.Wall painting5.Mother Goddess