Başlangıcından Tunç Çağlarının sonuna kadar Anadolu'da savunma sistemleri mimarisi
The architecture of fortification systems in Anatolia from Neolithic to the Bronze Age
  1. Tez No: 327717
  2. Yazar: MEHMET CEVHER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. SERDAR GİRGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu tezin amacı Neolitik Dönemden başlayarak Geç Tunç Çağının sonuna kadar Anadolu'da var olan yerleşim yerlerindeki savunma olgusunun mantığını ve gelişimini takip etmektir. Bu konu bağlamında yerleşmeler tek tek incelenirken bölgesel özellikleri ve çevresel koşullar gibi olguların savunma sisteminin oluşumunda nasıl bir rol oynadığı da irdelenmiştir. En başından beri insanların neden kendilerine savunma hattı çektikleri ve bu savunma hattı gerçekten de yerleşmeyi savunmak için miydi? gibi sorulara cevap bulmak ilk bölümün ana mantığını oluşturmaktadır.Diğer bölümler ile beraber yavaş yavaş şekillenip belli bir düzene oturmaya başlayan savunma sistemlerinin merkezler arasında değişen teknik anlayışları ile beraber kullanılan farklı materyallerin savunma sistemi üzerinde nasıl bir etki yarattığını tespit etmek asıl hedef olacaktır.Çalışmanın sonlarına doğru ise Anadolu'da değişen dengelerin savunma mimarisine nasıl katkı sağladığına vurgu yapılacaktır. Bu dönem içinde Anadolu'da bir güç olan ve geniş bir bölgede egemenlik kuran Hitit İmparatorluğu'nun başkenti Hattuşa ile beraber ondan pek de aşağı bir öneme sahip olmayan diğer Hitit yerleşimlerinin savunma sistemlerini ve bunların Anadolu mimarlığına kattığı yenilikler takip edilmeye çelışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to follow the logic and the developing of defending fact in Anatolian settlements from Neolithic to Late Bronze age. In this context, while the settlements are examined one by one, it is also discussed how the issues as regional characteristics and environmental conditions figured in the formation of defending system. To answer some questions, such as ?Why did ancient people build fortification systems ?? or ?Did these fortifications really build to defend the settlement ??, is the main aim of first chapter of this study.In the following chapter, it is aimed to assign how the materials with the technical intelligences changing among different centers and defending systems that began to be in order gradually in course of time, came out over the defending system.Finally, it will be underlined how the changing balances in Anatolia made contributions to the fortification architecture. In this context, we will follow the defending systems of some Hittite towns, as Hattu?a, the capital of Hittite Kingdom which was an essential power and expanded over a large area in Anatolia in Late Bronze age, and other important Hittite towns, and we will discuss their contributions to the Anatolian architecture.