Türkiye'nin uluslararası finansal raporlama standartlarına geçiş sürecinin bağımsız denetçiler açısından incelenmesi
Turkey's transation to international financial reporting standards and examination of this period in terms of employees working on independent audit firms
- Tez No: 218858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, denetim firmalarında yardımcı denetçi, denetçi, kıdemli denetçi, baş denetçi ve sorumlu ortak baş denetçi unvanları ile çalışmakta olan personelin UFRS karşısındaki durumlarının tespit edilmesidir. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için, Ankara ve İstanbul'da bulunan 57 adet denetim şirketine ulaşılarak ilgili kişilere, literatürde geliştirilmiş bulunan ölçeklere dayanarak hazırlanmış bir anket formu yöneltilmiştir. Değerlendirmeye alınan 112 adet anket formu SPSS 16 paket programı aracılığıyla faktör analizine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak katılımcıların, UFRS ile ilgili yayımları, standartlar üzerinde yapılan değişiklikleri ve yorumları takip ederek, UFRS hakkında yeterli bilgi düzeyine ulaştıkları saptanmıştır. Ayrıca, uygulamaya geçmek için verilen ön sürenin yeterli olduğu, ancak UFRS'ye geçişte işletmelerin başarılı olamayacakları; çünkü işletmelerin UFRS hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olmadıkları sonuçlarına da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out employees?, that work as; assistant auditor, auditor, senior auditor, partner auditor and senior partner auditor at independent audit firms, positon according to International Financial Reporting Standards. For this, we have get in contact with 57 independent audit firms in Ankara and İstanbul, and applied an overall survey to these employees. The analysis of 112 surveys has been made by using SPSS 16 Statistics programme. As a result, we have come to a conclusion that, the participants are following the necessary publications, revisements and commends of IFRS and this made them to reach an adequte knowledge of IFRS.