Rıfkî Dîvânı
Rıfkî Divanı
  1. Tez No: 218859
  2. Yazar: MEVLÜT ALTINOLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Rıfkî 19. yy'da yaşamış bir divan şairidir. Babasının adı Seyit Abdullah Paşa'dır. Asıl adı Mahmut Rıfkî'dır. Kaynaklarda hayatına ve edebi kişiliğine dair bir bilgiye rastlayamadık. Rıfkî'nın tek eseri çalışmamıza konu olan tek nüsha divanıdır. Divan 80 varaktan oluşmaktadır.Tezimiz, Rıfkî'nın hayatı, şahsiyeti ve eserleri, Rıfkî Divanı'nın şekil ve muhteva özellikleri, Divanın metni ve dizin olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır.1.Bölümde Rıfkî'nın hayatı, şahsiyeti ve edebi şahsiyeti ile eserleri tarihi kaynaklardan ve kendi şiilerinden hareketle ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.2.Bölümde, divanda yer alan şiirlerin nazım şekilleri, vezin, kafiye ve redifler ele alınıp, divanın muhtevasında öne çıkan unsurlar tespit edilerek tek tek değerlendirilmeye çalışılmıştır.3.Bölümde ise, divanın metni transkripsiyon alfabesi ile yazılıp, klâsik divan tertibine göre dizilmiştir..Divanında 7 kaside, 109 gazel, 2 Kıt'a, 7 tuyug ve 60 müfred vardır. Rıfkî şiirlerinin tamamında din dışı konuları işlemiştir. Şairin dili oldukça sadedir. Terkiplere oldukça az yer veren şair, müjgân, tiğ gibi bir çok kelimenin Türkçe şekillerini tercih etmiş, ikilemelerden ve deyimlerden yararlanarak anlatımı kuvvetlendirmeye çalışmış bunda da başarılı olamamıştır. Dönemindeki halk şairlerinden etkilenmiş olan şair, kendi dönemindeki halk şairlerini de etkilemiştir.Anahtar Sözcükler1.Rıfkî Divanı2.Divan Edebiyatı3.Gazel4.Divan Şiiri5.Metin
Özet (Çeviri)
Rıfkî who was a Divan poet lived in 19 th century. His father?s name was Seyit Abdullah Paşa. His real name was Mahmut Rıfkî. We could not meet any knowledge about his life and his Works in sources. His only work is Divan which is the sourch of our own study. It is composed of 80 parts.Our thesis is composed of there parts which are; Rıfkî?s life, his personality and his works, characteristics of Rıfkî Divan?s form and content, Divan?s text and index.In the first part; Rıfkî?s life, personality; the personality of his literature and works has been tried to be find out by the help of his poems and historical sources.In the second part; the metres and ryhmes, which are according to the verse forms in poems, has been tried to be evaluated and also the elements which are foregrounded within the content of Divan has been tried to be evaluated one by one.In the third part; the text of Divan has been written through the tarnscription alphabet and it has been lined up in accordance with the classical Divan arrangement.In his Divan there are 7 kaside, 109 gazel, 2 kıt?a, 7 tuyug and 60 müfred. All his poems are in inreligous subjects. His language is very simple. Rıfkî who didn?t use many phrases had prefered Turkish forms of the words like mujgan and tîg and tried to make the meaning stronger by using dublicates and idioms but he had not succeeded in. Not only had he been influenced by his collegues but also he had inspired them.Key Words1.Rıfkî Divanı2.Classical Otoman Poetry3.Lyric Poem4.Classical Ottoman Poem5.Text