Anonim ve limited şirketlerde vergi borcundan dolayı yönetim kurulu üyeleri ile ortakların sorumluluğunun analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and discussing the liability about tax due of board members and trading partners in joint stock companies and limited companies
- Tez No: 218857
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Vergi borcunun zamanında ve eksiksiz tahsili vergi idaresi için son derece önemlidir. Tüzel kişilerin malvarlığından alınamayan vergi borçları, bu kişilerin kanuni temsilcilerinden istenir. ?Anonim ve Limited Şirketlerde Vergi Borcundan Dolayı Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ortakların Sorumluluğunun Analizi ve Değerlendirilmesi? başlıklı bu çalışmanın amacı, söz konusu şirketlerde yer alan sorumluluk müessesesinin nasıl işlediğinin ülkemiz açısından incelenmesidir. Tezin kapsamı, anonim ve limited şirketler açısından vergi borcu sorumluluğu kavramının Türk Vergi Hukuku ile Türk Ticaret Kanunu ve İcra-İflas Kanunu çerçevesinde değerlendirilmesidir. Yöntem olarak sistematik ayrım benimsenmiş; çeşitli kanunlar açısından kanuni temsilci ve ortakların vergisel sorumluluğu, bu konuda yaşanan sorunlar ve çözüm yolları açıklanmıştır. Anonim ve limited şirketlerde yönetici konumundaki kanuni temsilciler ile ortakların, şirket tüzel kişiliklerinin ödenmemiş vergi borçları nedeniyle bazı sorumlulukları vardır. Ancak sorumluluk konusunda, gerek eksik kalan bazı uygulamalardan gerekse mevcut düzenlemelerin hatalı olmasından kaynaklanan bir takım sorunlar bulunmaktadır. Ancak bu sorunların çözülmesi zor değildir. Tezde sorunların çözüm yollarıyla ilgili öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is very important that being collecting on time and accurate of tax due for tax administration. Tax dues which are uncollectible from the company?s assets are demanded their lawful representative. Aim of our study, which is called ?Analysis and Discussing the Liability About Tax Due of Board Members and Trading Partners in Joint Stock Companies and Limited Companies?, is to analyze how to run of liability phenomenon in Turkey. Scope of the thesis includes analyze of liabilities of tax due in terms of Joint Stock Companies and Limited Companies with in the framework of Turkish Tax Laws, Turkish Commercial Code and The Law of Bankruptcy. It is explain that tax liability of board members and trading partners, problems and solves in this issue as separately. There are some liability of administrators and trading partners for uncollectible tax due in Joint Stock Companies and Limited Companies. But about this liability, there are some problems caused by unsatisfactory practice and defective regulations. But it shouldn?t be hard to overcome these problems. There are suggestions about how to solve these problems in this thesis.