Yatırım projelerinin pazarlama stratejileri açısından incelenmesi
Yatirim projelerinin pazarlama stratejileri açisindan incelenmesi
- Tez No: 218861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Globalleşen dünyada yatırım projeleri işletmeler açısından, ekonomik büyümenin en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Yatırım projesi, belirli bir zaman süresi içinde, mal ve hizmetlerin üretimini arttırmak için, bazı olanaklar yaratma, genişletme ve geliştirmeye yönelik öneriler olarak tanımlanabilir. Yatırım projelerindeki başlıca amaç; belirli faaliyetleri en az maliyetle gerçekleştirmek ve bu faaliyetler sonunda en fazla faydayı sağlamaktır. Bu durum yatırım projelerinin gerçekleştirilmeden önce dikkatli bir şekilde analiz edilmesini zorunlu hale getirir.İşletmelerin yatırımları ile ilgili algılanan faaliyet riskinin oluşmasında en önemli etken yatırım projesinin büyüklüğüdür. Bütün işletmeler için birincil derecede önemli riski etkileyen faktör yatırım projesinin büyüklüğü olsa da, işletmeler pazarlama stratejilerini inceleyip sonuçları değerlendirdikleri zaman yatırım kararı için en önemli faktör olan karlılığı rahatça gözlemleyebilmektedirler. Dolayısıyla pazarlama stratejileri, yatırım projelerinin fizibilite çalışmalarının temelini teşkil etmektedir.Bu çalışmada bir yatırım projesi analiz edilmiştir. Bunun sonucunda elde edilen çıktıların pazarlama stratejileri açısından değerlendirilmesi yapılmış ve yatırım projesinin gerçekleştirilmesinde bu verilerin kullanılmasının işletme açısından yatırım için karar verme aşamasında mutlak suretle göz önüne alınmasının gerekliliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investment projects have became a most important tool for economic increasing in aspect of business, in the global world. Investment project can be defined as; suggestions which create, expand and enhance several opportunities for increasing the production of asset and facility for a spesific time. The main objective of invesment projects is to perform the determined activities with minimum cost and to provide the maximum benefit at the end of these activies. Therefore, before the implementation of investment projects, they must be analyzed carefully.The most important fact of implementation risk formation about business investments is the greatness of investment project. Altough greatness of investment project is the most important factor that affect the risk for all business, when they observe their marketing strategies and evaluate the results they can easily understand that the profitability is the most important factor for investment desicion. Thus, marketing strategies constitute the base of feasibility studies of investment projects.In this study a investment project was analyzed. Derived outputs from analyses were assessed in aspect of marketing strategies and it was stated that when implementing investment project, these outputs are required to be considered and used at decision-making step for investment in aspect of business.