Finansal kiralama (leasing) uygulamaları ve finansal kiralama şirketlerinin pazarlama stratejileri
  1. Tez No: 87553
  2. Yazar: BAYRAM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Finansal kiralama, ülkemizde yaklaşık 14 yıldır uygulanmakta olan bir finansal yöntem olup bu süreç içinde ekonomi genelindeki yatırımların da etkisi ile önemli gelişmeler göstermiştir. Finansal kiralama özkaynağı yetersiz ve kârlılığı düşük işletmeler için gerek duyulan finansmanı sağlayan üretken yatırımları finanse eden bir yöntemdir. Finansal kiralama, çeşitli sektörlerde farklı firma grupları tarafından kullanılan bir finansal üründür. Bununla birlikte finansal kiralama işlemlerinin ülkemiz açısından toplam yatırımlardan aldığı payın halen %6-%7 seviyesinde kalması (gelişmiş ülkelerde bu oran %30'lar düzeyindedir.) Sektörün sahip olduğu potansiyeli tam anlamıyla değerlendirmediğinin göstergesidir. Görüleceği üzere finansal kiralama yöntemi etkin kullanıldığında önemli bir finansman aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak ülkemiz açısından durumu incelediğimizde finansal kiralama yönteminin gelişme hızının düşük olduğu, diğer finansman araçlarına nazaran daha az kullanıldığı görülmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri finansal kiralama hizmetinin pazarlanmasında ortaya çıkan eksikliklerdir. Bu düşünceden yola çıkarak bu çalışmanın amacı, finansal kiralama şirketlerinin önemini vurgulayarak, pazarlama stratejileri ile ilgili izledikleri yöntemleri ortaya koymak ve pazarlama stratejisinin etkinliği hakkında öneriler sunmaktır. Çalışmamızda ömeklem kitlemizi finansal kiralama şirketleri oluşturmaktadır. 52 finansal kiralama şirketi arasında yapılan anket sonuçlarına göre, ürün bazında öncelikli olarak otomobil, tekstil, basım ve imalat makinelerinin kiralaması yapılmaktadır. Yatırım projelerinin fiyatlandınimasında iç verim oranı uygulanmaktadır. Ürünleri yatırımcıya ulaştırmada ise önce satıcı, kiralama şirketine başvurmakta, finansal kiralama şirketi de kiralamaya konu olan malları yatırımcıya pazarlamaktadır. Finansal kiralamanın pazarlanması ve tanıtımında ise, kişisel satışın etkin biryöntem olarak ilk sırada yer aldığı görülmektedir. Hizmetlerin kendisine has özellikleri dikkate alındığında, geleneksel mal pazarlamasında kullanılan stratejik silahlar yani pazarlama karması elemanları, amaç ve hedeflere ulaşabilme konusunda yetersiz kalmaktadır. Bunun için özellikle finansal hizmetlerin pazarlanmasında yeni bazı unsurların karmaya dahil edilmesi gerekir. Araştırma kapsamı içinde yer alan finansal kiralama şirketlerinde hizmet pazarlamasına özgü yeni pazarlama karması elemanları da önemsenmekte, bu doğrultuda“fiziksel ortam, katılımcılar ve süreç yönetimi”konuları üzerinde durulmaktadır. Sonuç olarak finansal kiralama şirketlerinin finansal pazarlamanın önemini bilmekle birlikte, uygulamasında bazı güçlüklerle karşılaştıkları görülmektedir. Bu güçlükler finansal hizmetin doğasından kaynaklandığı gibi, sektörde varolan mevzuat eksikliklerinden de kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Leasing is financial method which has an applicability in our country for 14 years and during this process, we can see its great development with the accompaniance of the investments of the whole economy. Leasing is a method for the companies which have inadequate capital and also have low rantability. With the help of this method, companies can provide the finance that they need so the productive investments can be transferred to the day life. Leasing is a financial product which is used by lots of different firm groups and sectors. However, the leasing operations' share is between %6- %7 levels in our country so we can easily say that this sector cannot realise the value of its potential exactly (this level is about %30's in highly developped countries). Leasing should be introduced. It's obvious that leasing is an important financing agent when used effectively. However when we take the situation for our contry it is seen that the improving rate of leasing is lower than the other financing agents. One of the most important reasons of this is the failures in marketing the leasing service. Starting with this idea, the aim of this work is to point out the methods about marketing strategies which are followed by the leasing companies and to give proposals about the effectiveness of the marketing strategy by underlining the importance of the leasing companies. In the study we select our sample from leasing companies. According to the results of the questionnaires done by choosing 52 leasing companies, we saw that leasing is widely and firstly used in renting automobiles, textile machines, printing machines and in renting manifacturing machines. During the process of price apprecation Internal Rate of Return Method (IRR) is applicable. In the process of transferring the machines to the investors, theIV seller of the machine comminicates with the leasing company and after the agreement the leasing company markets the machines to the investor. We can strongly say that individual selling is so important during the process of introduction and marketing of the financial services. As a result individual selling takes the first place when compared with the other selling methods. When we look at the special properties of the services, strategic guns that are used in traditional marketing in other words marketing mix elements are inadequate for reaching to purposes and targets. To prevent this situation some new elements should be added to the marketing mix. Leasing companies included in the investigation began attaching importance to the new marketing mix elements which are related with service marketing so as a result these companies point out“physical environment”and“participants and process management”units. Finally it can be seen that leasing companies have lots of difficulties in applying the financial marketing although they know its importance. These difficulties are sometimes the results of the nature of the financial service and sometimes the results of regulation insufficiency. r.& YÜKSEKÖ?RETİM KÜ9HJL0 Still lEMfcif