Dekstranın fare derisindeki mast hücreleri üzerinde degranülasyon etkisi
Degranulation effect of dextran on mast cells of mouse skin
  1. Tez No: 21887
  2. Yazar: S.AHMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
DEKSTRANIN FARE DERİSİNDEKİ MAST HÜCRELERİ ÜZERİNDE DEGRANÜLASTON ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) S.Ahmet ATEŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1992 Bu çalışmada normal, serum fizyolojik çözeltisi ve dekstranın 300 mg/kg'lık dozu 3, 6, 12 ve 24 saat süre ile farelerin deri altına enjekte edildikten sonra alınan numu nelerdeki mast hücreleri ve bu hücrelerde degranülasyon olayı elektron mikroskop ile in celenmiştir. Fare dermal mast hücrelerinin ince yapısı, insan ve diğer memelilerin mast hücrelerine benzemektedir. Mast hücreleri oval, yuvarlak veya poligonal şekilli bağ doku su hücreleri olup, sitoplazması spesifik granüllerle doludur. Plazma membranı villus ben zeri kıvrılmış çıkıntılara sahiptir. Kontrol numunelerinde ve dekstran uygulamalarına maruz kalan mast hücrelerinde meydana gelen ince yapı değişiklikleri tanımlandı. Kontrol numunelerinde degranülasyon görülmedi. Serum fizyolojik ve 3 saat dekstran uygulanan numunelerde çok az degranülasyon görüldü. 6, 12, ve 24 saat dekstran uygulanan numu nelerde ise aşın degranülasyon tespit edildi. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi Dekstran, Mast hücresi, Degranülasyon Yard. Doç. Dr. Mustafa YEL
Özet (Çeviri)
DEGRANULATION EFFECT OF DEXTRAN ON MAST CELLS OF MOUSE SKIN M. Sc. Thesis S.Ahmet ATEŞ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1992 ABSTRACT In this study control, serum physiologic and dextran solutions (300 mg/kg) have been injected to the under skin of mouse; then samples have been taken from the animals after injection 3, 6, 12 and 24 hours. Mast cells and in their degranulation have been exa mined by electron microscope. Ultrastructure of mouse dermal mast cells are similar human arid the other mammals ones. Mast cells which are connective tissue cells are oval, round or poligonal shaped. Their cytoplasm are full of specific granules. Plasma membra ne has villi like extentions. Ultrastructural changes in control samples and in the dextran given samples have been described. There was not degranulation in control samples. In the samples which have been given serum physiologic solution and applied dextran of three hours degranulation was a little. In the samples applied dextran of 6, 12, 24 hours degranulation has been found extremly. Since code Key words Page number Adviser 4010104 Dextran, Mast cell, Degranulation 33 Assoc. Prof. Dr. Mustafa YEL n