İlköğretim okullarındaki öğretmenlerin bilgi teknolojileri okuryazarlık düzeyleri ve bunları kullanma durumlarının belirlenmesi
The level of information technology literacy and utilization of these technologies by the teachers in elemantary schools
- Tez No: 218884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KARADENİZ ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmada, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin bilgi teknolojileri okuryazarlık ve bilgi teknolojilerini kullanma düzeyleri değerlendirilmiştir.Araştırmanın evreni, Ankara ili ve ilçelerindeki ilköğretim okullarında, 2007-2008 öğretim yılında görev yapmakta olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Örneklemi ise Ankara ilinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 22 okulda görev yapmakta olan, eleman örnekleme ile seçkisiz olarak seçilen 459 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. BT okuryazarlık düzeylerini ölçmek için Dinamik BT Okuryazarlık Modelini esas alan 6 faktör ve 38 maddeden oluşan ölçek kullanılmıştır. İzin alınan ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak Türkçe'ye uyarlanmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistiklerde frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( ) ve standart sapma (s), tek ve çok faktörlü karşılaştırmalarda varyans analizi ve Kruskal Wallis H-Testi, Mann Whitney U-Testi gibi parametrik olmayan istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir.Öğretmenler, internette bilgi ve materyal arama, ders notu ve materyal hazırlama, ders planlarındaki etkinliklerde kullanma, mesleki ve kişisel gelişim sağlama, ölçme ve değerlendirme amaçları için BT'den daha sık yararlanmaktadır. Öğretmenlerin, problem çözme becerileri ile temel bilgi teknolojileri becerileri yüksek çıkmıştır. Kıdemi daha az olan öğretmenlerle, lisans üstü eğitim alan öğretmenlerin BT okuryazarlık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. BT'yi öğrenme-öğretme, kişisel ve mesleki gelişim amaçlı kullanan öğretmenlerin BT okuryazarlık düzeyleri yüksektir.
Özet (Çeviri)
In research, the level of the information technology literacy of the teachers in primary education and determination of the usage of these were evaluated. The universe of this research is consisting of the teachers working in the primary schools in Ankara and cities of Ankara in 2007-2008 school years. The sample is consisting of 459 teachers who are chosen with simple random sampling. In the research relational scanning model was used. To measure the level of IT literacy a scale includes 6 factors and 38 matters which base the model of literacy of Dynamic IT was used. Reliability and validity study were made for the allowed scale and the scale was adopted to Turkish. In the analysis of the data; frequency (f) descriptive statistics, percent (%), arithmetic mean ( ), standard deviation (s), in the single and multiple factor comparisons variance analysis and non- parametric tests such as Kruskal Wallis H-Test, Mann Whitney U test was used. In the research the level of meaningfulness was decided at .05.Teachers used IT more frequent to search information and material in the web, to prepare lesson notes and material, to use in the activities of the lesson plan, to make personal and occupational improvement, to the goals of the measurement and evaluation. Problem solving and basic information technology capabilities of teachers are higher. It was seen that the level of the literacy of IT of the less seniority teachers and the teachers who are postgraduate are higher. The points of the teachers who used IT frequently for teaching and the teachers always used the IT for personal and occupational improvement are in the high level of the literacy of IT .