Ortaöğretimde öğretim ilke, yöntem ve teknikler açısından mantık öğretimi
The teaching of logic in terms of principles, methods and techniques in secondary education
- Tez No: 218883
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
 - Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de ortaöğretimde öğretim ilke, yöntem ve teknikler açısından mantık öğretimi çeşitli yönleriyle incelenmiştir.Birinci bölümde problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, yöntemi belirtilmiştir.İkinci bölümde mantığın bir bilim olarak kuruluşu ve tarihçesi, mantığın diğer bilimlerle ilişkisi, mantığın tanımı, konusu ele alınmıştır. Ayrıca mantığın ve mantık öğretiminin önemi, mantık-dil-düşünce ilişkisi üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde Türk Eğitim Sisteminde mantık öğretiminin genel görünümü ele alındıktan sonra 1924'ten günümüze mantığın öğretim programlarında yer alış durumu ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde Cumhuriyetten günümüze kadar olan ders programlarının amaçları, içerikleri, üniteleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Halen uygulanmakta olan mantık dersi öğretim programı program geliştirme açısından ele alınmıştır.Dördüncü bölümde mantık öğretiminde planlamanın nasıl yapılabileceği ve mantık ders kitapları seçimi üzerinde durulmuştur.Beşinci bölümde öğretim ilke, yöntem ve teknikler açısından ortaöğretimde mantık öğretiminde kullanılabilecek öğretim stratejileri, öğrenme modelleri, öğretme yöntemleri, teknikleri incelenmiştir. Ayrıca mantık öğretiminde araç-gereç kullanımı üzerinde durulmuştur.Altıncı bölümde mantık öğretiminde ölçme ve değerlendirme, ölçme araçlarının özellikleri, mantık öğretiminde bilişsel ve duyuşsal davranışların ölçülmesi, mantık öğretiminde kullanılabilecek ölçme teknikleri, değerlendirme ve not verme ele alınmıştır.Araştırma sonunda Türkiye'de mantık öğretimi ile ilgili bazı sonuçlara ulaşılmış, bu sonuçlar tartışılmış ve bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the teaching of logic in terms of principles, methods and techniques in secondary education has been evaluated in various aspects.In the first part, the problem, the aim of the research, its importance and the method have been stated.In the second part, the foundation of logic as a science and its history, its relation with the other sciences, its definition and subject matter have been discussed. Moreover, the importance of logic and its teaching and the relation between logic-language-thought have been highlighted.In the third part,after the overall picture of the teaching of logic in Turkish Educational System has been given, the appearance of logic in educational programmes since 1924 has been thoroughly examined. Furthermore, the purpose, the contents and the units of syllabi from the days of the Republic until our time have been examined comparatively and a general evaluation has been made. The current programme of logic teaching has been evaluated in terms of programme development.In the fourth part, how to plan the teaching of logic and the selection of logic books have been stated.In the fifth part, teaching strategies, learning models, teaching methods and techniques to be used in the teaching of logic in secondary education in terms of principles, methods and techniques have been examined. The usage of materials in the teaching of logic has also been mentioned.In the sixth part, assessment and evaluation in logic teaching, the features of assessment tools, the assessment of cognitive and affective behaviours, the assessment techniques, evaluation and grading in logic teaching have all been mentioned.At the end of the study some results have been obtained as regards the teaching of logic, these results have been discussed and some suggestions have been made.