Sosyal beceri eğitimininin erbaş ve erlerin sosyal beceir düzeyine etkisi
The effects of social skills education onto the level of social skills of the soldiers
- Tez No: 218895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı grupla sosyal beceri eğitiminin farklı sosyal beceri düzeylerine sahip erbaş ve erlerin sosyal beceri düzeyine etkisinin incelenmesidir.Araştırmanın çalışma grubunu, Türk Silahlı Kuvvetleri emrinde görev yapan 217 erbaş ve er oluşturmuştur. Bu araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmış olup, erbaş ve erlerin sosyal beceri düzeylerini ölçmek için Yüksel (1997) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Kendini Tanımlama Envanteri kullanılmıştır.Araştırmada deney grubunda yer alan erbaş ve erlere dokuz hafta boyunca, haftada bir buçuk saatlik süre ile araştırmacı tarafından geliştirilen sosyal beceri eğitimi programı uygulanırken, kontrol grubuna hiçbir etkinlik yapılmamıştır.Deney ve kontrol grubunun sosyal beceri düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için t testi, toplanan verilerin hesaplanmasında ise SPSS 13.0 for Windows (sosyal bilimler için istatistik programı) kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar; deney grubunun öntest ve sontest puanları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğunu (p>.001), kontrol grubunun öntest ve sontest puanları arasında da anlamlı düzeyde farklılık olduğunu (p.05) bulunmuştur.Elde edilen bu bulgular, sosyal beceri eğitiminin erbaş ve erlerin sosyal beceri düzeylerinin artmasında anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bu sonuç beklentilere pek uygun düşmemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the difference of social skill levels after given social skill training to different social skill leveled soldiers.In this research, 217 Turkish Military Forces? soldiers were used. Because of finding the effect of this training on social skill level improvement of soldiers, the applied social skill training program is independent component of this research.In this research pretest-post test control group style was used and to measure the soldiers? social skill levels the self-description inventory that adapted to Turkish by Yüksel (1997) was used.Social skill training that is developed by researcher had been applied to experiment group for 9 weeks and 1.5 hour in a week. On the other side, the control group didn?t experience any activity.In order to test if there is an important difference between social skill levels of experiment and control group, the t test is used. To analyze the collected data, SPSS 13.0 For Windows (the statistic program for social sciences) is used.Results indicated thatthere is an important difference between pre and post tests points of soldiers in experiment group and important difference between pre and post tests point of soldiers in control group. On the other hand, there is no difference between post test social skill points of soldiers involved in experiment and control group.According to results, social skill training doesn?t have significant effect on increasing soldier?s social skill levels. This result is not appropriate with expectation.