Giysi kalıp tasarımında örnek bir tekno-terzilik uygulaması
A model of techno-tailoring application on garment pattern design
- Tez No: 218924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇİVİTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
İnsanlar giyim tarzlarıyla farklı olabilmek için ?marka? firmalarının ürünlerini tercih etmektedir. Ancak son yıllarda sadece marka giyinmek, farklılaşmak için yeterli olmamaktadır. İnsanlar artık kendi ölçülerine uygun, kendi seçtiği ayrıntılarla dikilmiş giysileri satın almak istemektedirler.Bu nedenle bazı giyim firmaları rekabet gücünü ayakta tutabilmek için kişiye özel üretime yönelmiştir. Satılan kıyafetlerin birçoğunun uyum sorunu yüzünden geri iade edildiği düşünüldüğünde, müşteri memnuniyetini arttıran bu yönelişin doğru bir tercih olduğu söylenebilir. Bu doğrultuda kişiye özel üretim yapan eskinin terzileri de kendilerini yenilemek için teknoloji kullanmışlar ve tekno-terzi adını almışlardır.Kişiye özel giysi üretirken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri, her bir müşterinin ölçülerinde yeni baştan kalıp çizmektir. Zaman kaybına yol açan bu sorun, bilgisayarda geliştirilen akıllı kalıp programları sayesinde çözülmüştür.Bu çalışmada Delphi yazılım geliştirme editörü üzerinde akıllı kalıp programlarına örnek olabilecek bir yazılım geliştirilmiştir. Kalıp programı, etek kalıbı örnek alınarak ve durum analizleri yapılmak suretiyle geliştirilmiştir.Etek kalıp parçalarını geleneksel yöntemlerle çizerken kalıba ölçülerini veren noktalar, program tasarım zamanında kalıpların veri noktaları olarak belirlenmiştir. Kalıplar 38 beden ölçüsü temel alınarak tanımlanmıştır. Yeniden ölçümlendirme, veri noktalarının ekrandaki anlık koordinatlarını oranlamayla yeniden hesap eden bir rutinle sağlanmıştır. Tasarımı yapılan kalıp programının sınırlı bir modelleme kabiliyeti vardır. Temel etek yaratıldıktan sonra evaze etek ve godeli etek baz kalıpları temel etek üzerinden modellenerek program kütüphanesine eklenmiştir.Hazırlanan kalıp programı henüz bütün modeller için uygun nitelikte değildir. Ancak ileri çalışmalarda her türlü kalıp üzerinde modelleme imkanı sağlayan esnek bir program geliştirilebilir. Bu çalışmadan elde edilen bulguların, ileri seviyede bir akıllı kalıp programı geliştirebilmek için altyapı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
People buy brand mark product to be different by his/her wearing styles. But last decades, wearing brand mark is not enough to be different. Today?s, people want to buy made-to-measure garment with his/her simple choice of details.For this reason, some apparel companies tend to produce costumized garment for keeping competitive advantages. It?s said to be a right choice, considering that most of the garments sold return due to fitting problem. In that context, tailors, sewing customized product, use technologies for modernizing his/her proffessions and are named as techno-tailor.While producing customize garments one important problem is to scratch new patterns for each customers. This problem is solving by intelligent pattern program on computer.In this study, a software sampling the intelligent pattern programs was improved on Delphi Editor. The pattern program is designing by condition analysis and by taking skirt pattern as model.Measuring points used to scratch skirt patterns by traditional methods were assigned as data points. Basic patterns were generated in size of 38. Resizing was realized by functions calculating temporary coordinates of points proportionally over again. The pattern program has limited modelling capability. After creating a generic skirt pattern, A-line skirt and bell skirt patterns were added over program library by fitting over generic pattern.Pattern program hasn?t got enough quality for all style of models. But further research can focus on sofware program talented with modeling over all styles. It?s thought that findings gaining from the study generate the infrastructure of a reasonable pattern program.