Liseye devam eden kız öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve bulundukları kilolarından memnuniyet durumlarının incelenmesi
Examination of nutritional habits of girl students who currently continue their education in high school and their condition of satisfaction with their existent weights
- Tez No: 218925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA SARPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, adölesan dönemindeki kız öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını, besin tüketim sıklıklarını, ağırlık durumlarına etki eden etmeleri, bulundukları kilolarından memnuniyet durumlarını, diyet uygulama ve diyet ürün kullanma durumlarını belirlemek amacıyla planlanıp yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Araştırma Ankara ili, Altındağ İlçesi, Yıldırım Beyazıt Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 326 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 15.0 for windows istatistik paket programı kullanılmıştır. Adölesanların antropometrik ölçümlerinde aritmetik ortalama ( ), standart sapma (S), hesaplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede ki-kare (?2) testi, t testi, sayı ve yüzde dağılımları alınmıştır.Adölesanlar 14-18 yaş grubundadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims at girl students of adolescent period, was planned, executed and completed for the purpose of determining nutritional habits, frequency of food consumption, factors affecting weight condition, condition of satisfaction with existent weights, condition of diet application and using diet products. Study has been executed over 326 students who are currently being educated in Yıldırım Beyazıt Anatolia Vocational High School and Girls? Vocational High School, Altındağ County, Ankara Province. Statistical packaged software of SPSS 15.0 for Windows has been used for evaluating data. Arithmetic average ( ), standard deviation (S), have been calculated within the context of anthropometric measurements of the adolescent. Chi-square test (?2), t test, distribution of numbers and percentages are taken as basis for statistical evaluation.The adolescent are between the ages 14?18.