Türkiye'de cari açıkların boyutları ve sürdürülebilirliği
Magnitude and sustainability of current account deficit in Turkey
- Tez No: 218965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN AKÇORAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de cari işlemler hesabının optimal dengesini açıklamak ve gerçekleşen cari işlemler dengesi ile kıyaslamak için dönemler arası model (intertemporal approach) kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde ödemeler bilançosu ve ödemeler bilançosuna ilişkin teorik yaklaşımlar sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise dönemler arası modelin teorik temellerinden bahsedilerek çalışmada uygulanan model genel hatları ile anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye Ekonomisi'ne ilişkin sürdürülebilirlik analizi 1987 yılı ve 2006 yıllarını kapsayan dönem için yapılmıştır. Analizi yapmaya başlamadan önce Türkiye'de cari işlemler hesabının sürdürülebilirliğini etkileyebilecek temel unsurlar belirli başlıklar altında anlatılırken, ülke ekonomisinin mevcut durumu incelenmiştir. Sürdürülebilirlik analizi çerçevesinde modelin tahmininde eşbütünleşme testleri kullanılmıştır. Eşbütünleşme testleri sonrasında incelenen ekonominin asıl cari işlemler dengesi ile vermesi gereken optimal cari işlemler dengesi tahmin edilmiştir. Elde edilen cari işlemler dengesi ile ülke ekonomisinde olması gereken en iyi cari işlemler denge serileri gerekli istatistiki testler ile karşılaştırılmıştır. Bulunan en iyi cari işlemler serisinin ülkede bulunan mevcut cari işlemler serisinden çok farklı olması sonucu, bulunan cari işlemler dengesinin sürdürülemez olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, intertemporal approach has been used to compare with the real current account and optimal current account balance for Turkey. First section presents balance of payment and its theoretical approach. Section 2 lays out the framework of intertemporal approach which is used to explain real current account balance. In section third, current account sustainability has been analyzed for the period between 1987 and 2006 for Turkish Economy. First of all main facts which can affect current account sustainability has been investigated by using cointegration tests for Turkish Economy. Using cointegration tests, real current account and optimal current account balance, which economy needs to achieve, has been estimated and compared with Wald Test. The empirical evidence showed that the real current account and optimal current account series are quite different between each other. Therefore, the current account balance of Turkish Economy has been reached to an unsustainable magnitude.