Samsun ili Havza ilçesi Karga köyü monografisi
The monograph of Karga village in the town of Havza in Samsun
- Tez No: 218966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu çalışmamızda Samsun İli, Havza İlçesi, Karga Köyü ile ilgili bir monografi hazırladık. Köydeki halk edebiyatı ürünleri, köyde uygulanmakta olan geçiş dönemleri, köydeki halk hekimliği uygulamaları, inançlar, kutsal kabul edilen yerler, eğlenceler ve bayramlar çalışmamızda yer verdiğimiz ürünlerdir. Bunun yanında, köy halkının inanç yapısı, temel İslami inançlara yaklaşımı, tasavvuf ve tarikat anlayışı da çalışmamızda yer almıştır. Köyümüzde Alevi-Bektaşi inancının olması hasebiyle Alevi-Bektaşi inancının tarihi teşekkülü ve gelişimi hakkında bilgi verdik. Alevilik-Bektaşilik farklılaşmasının nedenleri ve Alevi-Sünni bütünleşmesinin gerekliliği üzerine görüşler belirttik. Alevilik-Bektaşiliğin inanç yapısı ve inanç yapısının dayandığı esasların yanında Alevilik-Bektaşiliğin yazılı kaynaklarının da tanıtımını yaptık.Araştırma alanımız olan Samsun İli'nin, Havza İlçesinin ve Karga Köyü'nün tarihi ve coğrafi özellikleri hakkında bilgi verdik.
Özet (Çeviri)
In this study, I prepared a monograph of Karga village, in the town of Havza in Samsun. Products of folk literature of village, transition eras that applied in the village, folk medicine applications, beliefs, sacred places, entertaintments and bairams are the main subjects of this study. Also, the beliefs of villagers, villagers? approaches to Islamic beliefs, Sufism and tariqat undersating are focused on this work. Since there is Alevi-Bektashi belief in Karga village, I give information about the history and about the reasons of variation of Alevism and Bektashism and necessary unity of Alevi-Bektashi. Additionally, I introduce some written sources which are about Alevi-Bektashi situation.In addition, I give information about the history and geographic features of Havza village.development of Alevi-Bektashi belief. I collect and write different views