Ekolojik kriz karşısında yurttaşın değişen tanımı
The altered definition of citizen as a consequence of ecological depression
- Tez No: 218971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezde dünyada yaşanan ekolojik krizin toplumsal boyutuyla ele almaktadır. Verili siyasal ve hukuksal kalıplar, ekolojik kriz karşısında çözülmeye ve dönüşmeye başlamıştır. Ekolojik sorunların bütünselliğini kanıtlamak için İklim Değişikliği, GDO'lar ve nükleer enerjinin yol açtığı krizler üzerinde daha detaylı durulmuştur.`Yurttaş' kavramının tarihsel gelişiminde ziyade modern yurttaş tanımı baz alınmıştır. Ekolojik krizin siyaset biliminin temel kavramlarından olan `yurttaş' kavramında da özsel bir dönüşüme yol açtığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çevre hakkının diğer yurttaş hakları üzerindeki dominant ve asimilasyoncu etkisi üzerinde durulmuştur. Çevre hakkının öznesi ve hak süjesi olarak yurttaşın ekolojik kriz karşında çaresiz kaldığı ve bu sorunun ancak yeni bir yurttaş tanımı ile aşılabileceği anlatılmıştır.Sonuç olarak; `ekolojik yurttaş' gibi yurttaşı sahip olduğu haklara parçalayarak yeni bir yurttaş tanımı yapmak yerine yurttaşın kendisinin yeniden tanımlanması gerektiği ve bu yeni yurttaş tanımın muhtemel unsurları tez olarak ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thesis is covering the global ecological crisis with the social aspects. The Crisis have led the defined political and legal structures be dissolved and/or transformed. The Climate changes, GMOs and the crisis result of Nuclear Energy have been examined more detailed in order to prove the integrality of the ecological issues.Have based on the modern definition of citizen instead of the historical development of the very same one. Strived to put forward how the Ecological Crisis transforms the essence of ?citizen? which is a very fundamental conception of Political Science.Emphasized the dominant and assimilating influence of Envoiremental Right over other rights. The desperation of Citizen, who is the subject and object of Envoiremental Right, and the necessity of a new definitation of Citizen for overcoming the crisis have been explained.Consequently, instead of making a new definition of citizen throuh breaking the citizen into pieces depending on the rights he is possessing ?like the ?ecological citizen?, have claimed that the citizen should again define himself. The possible components of this new conseption have also been presented as the thesis.